Informuje się, że na terenie Gminy Chęciny obsługę wniosków o wypłatę dodatku węglowego będzie realizował Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chęcinach ul. Radkowska 29.
Druki wniosków są dostępne w wersji papierowej w siedzibie Urzędu i MGOPS oraz do pobrania na stronie internetowej gminy Chęciny oraz MGOPS, a także w wyznaczonych miejscach w poszczególnych miejscowościach na terenie gminy.
Miejsce i sposób składania: Wnioski o wypłatę dodatku węglowego należy złożyć w siedzibie Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chęcinach ul. Radkowska 29, 26-060 Chęciny (lub wysłać pocztą na adres MGOPS) bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej (za pośrednictwem platformy EPUAP adres skrytki: mgopscheciny, opatrzony podpisem profilem zaufanym lub elektronicznym podpisem kwalifikowanym).
Termin: Wniosek o przyznanie dodatku węglowego można składać do dnia 30 listopada 2022r.,
a złożony po tym dniu pozostawia się bez rozpoznania. Wypłata dodatku nastąpi w terminie miesiąca od daty złożenia wniosku.
Zgodnie z treścią ustawy o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1692):
1) dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576);
Informuje się, że warunkiem przyznania dodatku węglowego jest zgłoszenie swojego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dostępnej elektronicznie (logowanie do aplikacji ZONE ceeb.gov.pl) lub w siedzibie MGOPS w Chęcinach oraz dodatkowo w Urzędzie Gminy i Miasta w Chęcinach.
2) Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego;
3) Dodatek węglowy wynosi jednorazowo 3000 złotych, zarówno dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, jak i gospodarstwa wieloosobowego;
4) Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
- osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
- osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
W przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477).
Zgodnie z ustawą złożone wnioski o dodatek węglowy podlegają weryfikacji w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), czy też pod względem składu gospodarstwa domowego z innymi dokumentami (np. wnioskami o dodatek osłonowy, deklaracją dot. ilości osób zgłoszonych do opłaty za odpady komunalne z danej nieruchomości, a także ilości gospodarstw domowych wykazywanych w latach poprzednich).
Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie w MGOPS w Chęcinach w godzinach 7:15-15:15 pod numerem (41) 315-10-54 lub (41) 252-70-21.
Chęciny, 18.08.2022r.