3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościDobra współpraca środowiska naukowego z samorządem daje efekty

Dobra współpraca środowiska naukowego z samorządem daje efekty

Zobacz

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Województwo Świętokrzyskie – Regionalne Centrum Naukowo–Technologiczne w Podzamczu, 9 kwietnia 2020 r. podpisały porozumienie o współpracy naukowo–badawczej oraz badawczo–wdrożeniowej, dotyczącej organizacji laboratorium dedykowanego do diagnostyki w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2. O szczegółach współpracy poinformowali podczas konferencji prasowej online marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Marek Bogusławski, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Jacek Semaniak, prorektor ds. medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Stanisław Głuszek i dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Marcin Zawierucha.

 

– Cieszę się, że współpraca środowisk naukowych i samorządu województwa świętokrzyskiego na rzecz walki z wirusem SARS-CoV-2 przejawia się konkretnymi działaniami, które przynoszą już duże efekty. Szybko podjęte decyzje poskutkowały przebranżowieniem działającego dotychczas w ramach Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego laboratorium, w drugi w regionie ośrodek pracujący dla potrzeb pacjentów z województwa świętokrzyskiego i całego kraju – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.
Do laboratorium działającego w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Kielc trafia coraz więcej próbek do badania pod kątem obecności koronawirusa. Od 23 marca (uruchomienie laboratorium) do 31 marca wykonano 654 badania (praca w systemie jednozmianowym). Od 1 kwietnia uruchomiono pracę w systemie dwuzmianowym, również w weekendy. Od 1 do 20 kwietnia przekazano do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej 2780 wyników (łącznie 3434).

Konferencja prasowa, 21 Kwietnia
Konferencja prasowa, 21 kwietnia 2020 r.

Diagności, którzy wykonują badania próbek, to pracownicy zarówno Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, jak też Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. – Trzeba wyraźnie podkreślić, że gdyby nie współpraca uczelnią oraz fachowa pomoc, wsparcie i nadzór ze strony Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, nie byłoby możliwe po pierwsze uruchomienie laboratorium, po drugie – w tak wspaniały sposób jego prowadzenie – przekonywał wicemarszałek Marek Bogusławski. I jak podkreślił, to jedno z najlepszych laboratoriów w swojej klasie, dzięki czemu możemy wspierać i być na pierwszej linii w walce z koronawirusem. – Pragnę jeszcze raz wyrazić wdzięczność rektorowi UJK prof. dr hab. Jackowi Semaniakowi i prorektorowi do spraw medycznych UJK profesorowi Stanisławowi Głuszkowi, którzy byli pełni zrozumienia dla zaistniałej sytuacji i udostępnili sprzęt oraz oddelegowali do RCNT pracowników – dodał wicemarszałek.

 

Konferencja Prasowa Współpraca Samorządu Województwa I Uniwersytetu W Walce Z Koronawirusem
konferencja prasowa, marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Marek Bogusławski

 

Do dobrej współpracy odniósł się także rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Jacek Semaniak. – W sytuacji zagrożenia podjęliśmy wspólnie błyskawiczne decyzje. Jako UJK skierowaliśmy osoby, które mają wiedzę jak prowadzić badania oraz udostępniliśmy nasze zasoby aparaturowe. 23 marca zostały przeprowadzone pierwsze analizy, a kilka dni później podpisaliśmy porozumienie o współpracy. Do dziś mamy przeprowadzonych prawie 3,5 tysiąca testów.

Samorząd województwa planuje także rozszerzyć działalność placówki, licząc na zgodę Komisji Europejskiej, aby w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczyć środki, które pozwolą na przeprowadzenie 16 tysięcy badań dla pracowników ochrony zdrowia oraz mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Szacowany koszt projektu to ok. 4, 3 mln zł.

Laboratorium RCNT wyposażone jest w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą diagnostów laboratoryjnych zatrudnionych w RCNT i oddelegowanych z UJK. Ponadto w dniu 16 marca 2020 r. zostało wpisane na prowadzoną przez Ministra Zdrowia Listę laboratoriów COVID.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy