3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościDni Otwarte Funduszy Europejskich już w najbliższy weekend

Dni Otwarte Funduszy Europejskich już w najbliższy weekend

Zobacz

W najbliższy weekend, od 7 do 9 października trwać będą Dni Otwarte Funduszy Europejskich – cykl imprez i spotkań, promujących inwestycje, jakie zrealizowano dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich. W tych dniach firmy, instytucje i placówki organizują szereg wydarzeń i atrakcji dla odwiedzających. Zaplanowano m.in. zniżki na bilety wstępu do placówek, zwiedzanie miejsc niedostępnych na co dzień, bezpłatne badania i konsultacje diagnostyczne, wykłady i prelekcje, specjalne warsztaty, lekcje europejskie, gry terenowe, seanse filmowe, a także konkursy i quizy. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach.

W tym roku Dni Otwarte Funduszy Europejskich organizowane są w formie hybrydowej. Miejsca, które biorą udział w akcji – a w samym świętokrzyskim jest ich ponad 30 – można odwiedzić stacjonarnie. Ale świętować da się również nie wychodząc z domu, za pośrednictwem strony internetowej www.dniotwarte.eu. Znajdziecie tam wiele interesujących materiałów, weźmiecie udział w webinariach i szkoleniach, a nawet udacie się na wirtualny spacer.

Zwiedzaj Świętokrzyskie z Podróżnikiem Europejskim

Urząd Marszałkowski w Kielcach w ramach tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich przygotował specjalny paszport turystyczny dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do 24 miejsc w regionie, które łączy fakt, że skorzystały z unijnych dotacji i dzięki temu mogły rozwijać się i poszerzać swoją ofertę. Młodzi wędrowcy, zwiedzając, mogą zbierać pieczątki lub stemple. 100 pierwszych osób, które zbierze 5 pieczątek – otrzyma upominek. Paszport można zachować jako fantastyczną pamiątką z pobytu na Ziemi Świętokrzyskiej. Można go otrzymać w Departamencie Inwestycji i Rozwoju UMWŚ oraz u wszystkich partnerów akcji.

Piątek, 7 października

Odwiedź Centrum Nauki “Leonardo da Vinci” w Podzamczu koło Chęcin – tego dnia centrum nauki organizuje wycieczkę. W programie znajdzie się oglądanie ekspozycji stałej, wystaw „Człowiek-niezwykła maszyna”, „Człowiek – trybik w machinie przyrody” oraz “Maszyny Leonarda”, a także możliwość skorzystania z nowych eksponatów. W ramach Dni Otwartych obowiązuje wejście w cenie 16 zł. Do swoich wnętrz zaprasza także Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. W ramach Dni Otwartych pracownicy Centrum zapraszają do udziału w warsztatach oraz na zwiedzanie wystawy – wszystkie atrakcje dostępne będą z 20% rabatem ceny biletu wstępu. W programie zaplanowano twórcze eksperymentowanie, pokazy i działania edukacyjne.

Co roku do Dni Otwartych Funduszy Europejskich przyłączają się placówki ochrony zdrowia oferując dodatkowe, bezpłatne badania oraz przeprowadzając akcje profilaktyczne i informacyjne. W 9 edycji wezmą udział: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy i Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji “Krystyna” w Busku-Zdroju.

7 października, w piątek, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach będą wykonywane badania: USG tarczycy, USG jamy brzusznej i USG tętnic szyjnych u osób dorosłych. Wszystkie te badania zostaną wykonane na nowoczesnym sprzęcie, który został kupiony w ramach projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich. Tego samego dnia pacjenci będą mogli wziąć udział w akcji profilaktycznej przygotowanej przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach. Tamtejszy Dział Promocji Zdrowia przygotował dla uczestników materiały edukacyjne i informacyjne. Będzie można indywidualnie porozmawiać o profilaktyce antyalkoholowej, antynikotynowej, ochronie narządu słuchu oraz zdrowym stylu życia, w szczególności zaś o zagadnieniach związanych z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, nadwagą, niedowagą, otyłością i zdrową dietą. Będzie można wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar stężenia glukozy oraz analizę składu ciała. Natomiast godz. 10.00-14.00 w Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji Krystyna w Busku-Zdroju będzie można zwiedzić bazę zabiegową szpitala. Przedstawiciel Uzdrowiska opowie o ofercie lecznictwa. Każdy z gości otrzyma pakiety informacyjne nt. pobytów pełnopłatnych, zabiegów, pobytów ambulatoryjnych oraz turnusów rehabilitacyjnych.

Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP w Kielcach zaprosiła do siebie w piątek, 7 października, 60 ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kielcach na spotkanie pod hasłem “Europa wspólnym domem”. Będzie to znakomita okazja, by porozmawiać o możliwościach, jakie dają młodym ludziom Fundusze Europejskie. Pracownicy zespołu realizacji projektów międzynarodowych opowiedzą m. in. o projekcie “Praktyki zagraniczne skrzydłami w wejściu na rynek pracy”. Uczniowie będą mogli posłuchać prelekcji i zobaczyć multimedialne prezentacje.

Piątek będzie też “Dniem z doradcą zawodowym” w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach. Polecamy to wydarzenie tej młodzieży, która stoi przed wyborem ścieżki zawodowej i chce zbadać swoje predyspozycje, dzięki którym wybór przyszłego zawodu może stać się łatwiejszy. Na spotkanie z doradcą zawodowym zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Będą mogli m. in. przeprowadzić symulowaną rozmowę kwalifikacyjną. To okazja, do sprawdzenia siebie i wyeliminowania błędów, które mogą przydarzyć się podczas prawdziwej rekrutacji. Młodzież pozna też zawody przyszłości, zasady zakładania działalności gospodarczej i możliwości podnoszenia kwalifikacji.

Również w piątek zaprezentuje się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kielcach. To propozycja dla tych uczniów, którzy swoją przyszłość widzą w zawodach technicznych. CK Technik wyposażony jest w kilkanaście pracowni służących praktycznemu przygotowaniu do zawodu, wyposażonych w najnowsze maszyny i urządzenia.

Do odwiedzin szykują się także muzea. W piątek szczególnie zapraszają wszystkich chętnych Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim – Rezerwat Krzemionki, Pałac Wielopolskich w Częstocicach, Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie zachęca do wspólnej zabawy – tego dnia bilet wstępu do zewnętrznego Parku Edukacyjnego Akademia Bajki kosztować będzie 50 procent swojej stałej wartości. Na Park Edukacyjny składają się cztery niezwykłe ogrody: Ogród Komiksu, w którym znajduje się labirynt, Plac Profesora Talenta z fabryką piasku, fantastyczne pojazdy i zielone słonie, Ogród Legend, w którym mieszczą się Bajkowe Wydmy, Grota Solna i park linowy, Ogród Powieści, w którym musicie znaleźć zaginionego Baltazara Gąbkę oraz Ogród Bajek i Baśni, w którym rządzą zwierzaki i edukacyjne warsztaty, cieszące się ogromnym powodzeniem. Europejskie Centrum Bajki zaprasza także do udziału w konkursie na najciekawszą bajkową kreację.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zachęca do udziału w specjalnym facebookowym konkursie, w którym wygrać można bilety na przedstawienia 4. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego! Należy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Do wygrania będą 3 podwójne zaproszenia na wieczorny spektakl „Ludwig” wg tekstu i w reżyserii Jana Jelińskiego.

Filharmonia Świętokrzyska w piątek 7 października zaprasza na “Mistrzowskie interpretacje” – koncert z udziałem znakomitych odtwórców: pianisty Pawła Kowalskiego i muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, którą poprowadzi Jerzy Maksymiuk. W ich wykonaniu usłyszymy: L. van Beethovena “III Koncert fortepianowy c-moll op. 37” i “Symfonię nr 3 Es-dur op. 55 Eroica”. Dla pierwszych 20 osób bilety w promocyjnej cenie – 25 zł.

Co dzieje się z odpadami, które trafiają do zakładu, jak prawidłowo segregować odpady komunalne – dowiedzą się tego wszyscy, którzy odwiedzą w piątek Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie.

Sobota, 8 października

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zaprasza na „białą sobotę” z profilaktyką onkologiczną. Będą tam wykonywane następujące badania: mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat, zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi, cytologia (konwencjonalna i płynna – dwa badania podczas jednej wizyty) – dla kobiet w wieku 25-59 lat, zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy, a także  niskodawkowa tomografia komputerowa płuc – dla osób w wieku 50-74 lata, długotrwale palących papierosy. Badania odbędą się w Centrum Onkologii przy ul. Artwińskiego w Kielcach.

Na gości czekać będą pracownicy oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej. Można będzie poznać historię kieleckiego Dworku Laszczyków, jednego z najcenniejszych zabytków Kielc. Ma ponad 200 lat i jest ostatnim drewnianym obiektem tego typu na terenie miasta. Będzie można zobaczyć prezentowane wystawy stałe i czasowe ekspozycje. Bilety w cenie 1 zł! Również dla chętnych otwarte będą obiekty Parku Etnograficznego w Tokarni.

Ciekawą ofertę przygotował Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Zachęcamy do udziału w warsztatach plastycznych “Ołówek i kredka”, a także w grze terenowej dla młodzieży i dorosłych. Na uczestników czeka wiele różnorodnych zadań rozsianych po całym budynku WDK. Do wykonania tych zadań potrzeba nie tylko znajomości biografii marszałka Józefa Piłsudskiego, ale też sprytu i spostrzegawczości. Na zwycięzców czekają nagrody! Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza także na spotkanie z tradycją w Izbie Regionalnej i udział w warsztatach rękodzieła artystycznego.

Podczas Dni Otwartych nie tylko pokazujemy efekty projektów zrealizowanych w Polsce z udziałem funduszy europejskich, ale zachęcamy również do korzystania z unijnego wsparcia i aplikowania o środki. Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, działający przy al. IX Wieków Kielc 4 będzie otwarty zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Specjaliści przybliżą aktualną ofertę funduszy europejskich.

Niedziela, 9 października

Kino “Fenomen”, działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, zaprasza dzieci na specjalny pokaz filmu “Pamiętniki Tatusia Muminka”. Sens połączony będzie z dodatkowymi atrakcjami. Dla uczestników przygotowano filmowe czytanki, ćwiczenia z nurtu pedagogiki teatralnej (dla dzieci i rodziców), quiz oraz warsztaty tworzenia lalek. Bilety na seans filmowy w cenie 10 zł. Wszystkie dodatkowe atrakcje są bezpłatne.

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na wykład zatytułowany “Pożar Ławry Troickiej czy pożar Troi? – interpretacja odrestaurowanego malowidła stropowego w drugim pokoju senatorskim pod kątem historycznym”. Spotkanie poprowadzi Robert Pepaś, początek godz. 12.00 w siedzibie Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. W niedzielę także zachęcamy do udziału w spacerze po zmodernizowanym Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Zwiedzanie wystawy możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem po wcześniejszym zarezerwowaniu biletu. Wstęp wolny.

Pełny opis wydarzeń organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich dostępny jest na stronie internetowej www.dniotwarte.eu.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy