3.5 C
Kielce
niedziela, 25 sierpnia, 2024
Strona głównaOświataDlaczego warto uczyć się języków obcych od dziecka?

Dlaczego warto uczyć się języków obcych od dziecka?

Zobacz

Dlaczego warto uczyć się języków obcych od dziecka?

Eksperci są zgodni – im wcześniej dziecko zetknie się z językiem obcym, tym lepiej dla jego rozwoju. Świadczy o tym coraz większa liczba przedszkoli oferująca naukę języka angielskiego. Jedną z takich placówek jest Baby Home – przedszkole z językiem angielskim w Kielcach, które od kilkunastu lat prowadzi edukację językową dzieci. Zanim jednak przyjrzymy się bliżej metodom nauczania angielskiego w przedszkolu, zastanówmy się, czy rzeczywiście warto uczyć małe dzieci języka obcego

Mali językoznawcy

Warto uczyć się języków obcych – z tym stwierdzeniem zgodzi się większość dorosłych. A jeśli powiemy, że warto uczyć angielskiego trzyletnie maluchy? Niektórzy rodzice być może się zdziwią, inni uznają, że to zdecydowanie za wcześnie, jeszcze inni będą się obawiać, że ich pociecha zacznie mylić obce wyrazy z rodzimym słownictwem. Tymczasem badania naukowe mówią coś wręcz przeciwnego.

Profesor Patricia Kuhl z University of Washington w Seattle obserwowała, jak dzieci amerykańskie poniżej 1. roku życia przyswajają język chiński podczas zabaw z native speakerką. Uzyskane wyniki badaczka porównała z osiągnięciami maluchów z Tajwanu, dla których był to język rodzimy. Obie grupy wykazały się takim samym poziomem zaawansowania.

Z eksperymentu prof. Khul wynika, że już niemowlęta mogą rozwijać kompetencje językowe, polegające na rozpoznawaniu dźwięków mowy. Konieczny jest jednak bezpośredni kontakt dziecka z użytkownikiem języka obcego, np. native speakerem lub lektorem. Dlatego w Baby Home pracują doświadczeni angliści, którzy rozmawiają z dziećmi w języku obcym. Dzięki temu maluchy uczęszczające do tego przedszkola prywatnego w Kielcach oswajają się z brzmieniem wyrazów oraz intonacją.

Zalety nauki angielskiego w przedszkolu

Odkrycia amerykańskiej uczonej skłaniają do refleksji nad korzyściami, jakie wynikają z wczesnej nauki języków obcych. Oto co zyska dziecko dzięki angielskiemu w przedszkolu

  • Maluchy między 3. a 6. rokiem życia instynktownie przyswajają nowe informacje bez świadomości uczenia się. Ponadto są wrażliwe na dźwięki mowy i ciekawe świata. Jeśli w tym czasie zetkną się z językiem angielskim lub innym językiem obcym, szybciej nauczą się wymowy, słów, a także tworzenia zdań.
  • W okresie przedszkolnym dziecko nie ma jeszcze tylu obowiązków, jak uczeń szkoły podstawowej. Dzięki temu jest więcej czasu na skuteczną naukę języka obcego. 
  • Dzieci lubią naśladować dorosłych, dlatego z łatwością odtwarzają wymowę.  W ramach edukacji językowej lektorzy przedszkola prywatnego w Kielcach wykorzystują pomysłowe zabawy, podczas których dzieci powtarzają gesty i słowa nauczyciela. 
  • Dziecko, które zetknęło się z angielskim w przedszkolu, będzie się pewniej czuło na lekcjach w szkole. 
  • Maluchy nie uczą się angielskiego. One „bawią się w angielski”. W radosnej atmosferze wypracowują swoje strategie przyswajania wiedzy, które mogą w przyszłości wykorzystać do nauki kolejnych języków. To z kolei zapewni im lepszy start na rynku pracy.
  • Do przedszkola z językiem angielskim mogą również uczęszczać dzieci obcokrajowców. Spotkanie z rówieśnikami z innych krajów otwiera dziecko na świat, poszerza jego horyzonty i rozwija empatię.
  • Kontakt z dwoma językami – ojczystym i obcym – pomaga dziecku ćwiczyć pamięć i koncentrację. Ponadto przyczynia się do rozwoju kory przedczołowej w mózgu, odpowiedzialnej m.in. za gromadzenie informacji czy zachowania społeczne.
  • Dwujęzyczność zmusza mózg do ciągłej aktywności, co w przyszłości zmniejszy ryzyko zachorowania na Alzheimera czy demencję starczą.

Jak wygląda nauka w przedszkolu językowym?

Wielu rodzicom zależy, by ich pociecha władała przynajmniej jednym językiem obcym. Aby tak się stało, dobrze jest zacząć przygodę z angielskim od przedszkola językowego. Jak wygląda nauka w takiej placówce? 

Z angielskim na co dzień

Przykładowo w kieleckim przedszkolu niepublicznym Baby Home maluchy stykają się z angielszczyzną każdego dnia. Codzienne zajęcia językowe przynoszą bowiem lepsze rezultaty niż godzinne lekcje odbywające się raz w tygodniu. 

Warto dodać, że język angielski towarzyszy maluchom w zwyczajnych czynnościach. Ćwiczenia ruchowe, ubieranie się na spacer, posiłki czy sprzątanie zabawek – każda okazja jest dobra, by poznawać nowe słowa czy zwroty. Najważniejsza jest swobodna atmosfera, która sprzyja nauce przez zabawę.

Angielski w przedszkolu – metody nauczania

Jak wspomnieliśmy wyżej, dzieci najlepiej przyswajają wiedzę podczas zabawy. Nauczyciele pracujący w Baby Home stosują dwie metody, które pomagają maluchom przełamać barierę językową i zachęcają do mówienia po angielsku. Oto i one:

  1. Flashcards – to karty obrazkowe, które łączą ilustrację z angielskimi słówkami. Ukazują one  przedmioty, zwierzęta, rośliny czy kolory. Flashcards angażują zmysły dziecka i pobudzają wyobraźnię. Ułatwiają nie tylko naukę pojedynczych wyrazów, ale i układanie całych zdań. 
  2. Hocus-Lotus – nazwa metody pochodzi od imion dwójki sympatycznych stworków –  Hocusa i Lotus, które są pół-dinozaurami, pół-krokodylami. Postaci te występują w opowiastkach, które nauczyciel opowiada małym słuchaczom. Wykonuje przy tym rozmaite gesty, ilustrujące historyjkę. Przedszkolaki naśladują słowa i ruchy lektora. Dzięki temu aktywnie się uczą, zamiast siedzieć w ławce nad książką pełną gramatyki.

Oczywiście przedszkole o profilu angielskim to nie jedyne miejsce, w którym dziecko wykształci kompetencje językowe. Rodzice mogą również uczyć maluchy w domu, wykorzystując różne rekwizyty – anglojęzyczne bajeczki, kolorowe karteczki przylepiane do mebli czy  ulubionego pluszaka. Ważne, by dziecko skojarzyło naukę języków obcych z dobrą zabawą, a nie przykrym obowiązkiem.

GminaKielce

Aktualności

Polecamy