3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościDlaczego w domu ciągle się kurzy?

Dlaczego w domu ciągle się kurzy?

Zobacz

Sprzątamy mieszkanie rano, a już wieczorem możemy dostrzec nieznaczne ślady kurzu na podłodze czy na półkach. Skąd kurz bierze się w naszych wnętrzach? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest kurz. Jego „skład” może okazać się zaskakujący dla wielu gospodarzy. Zatem co odpowiada za powstawanie kurzu w mieszkaniach?

Czym jest kurz?

Kiedy zrozumiemy, czym tak naprawdę jest kurz, szybko domyślimy się, dlaczego walka z nim to przysłowiowa syzyfowa praca. Okazuje się bowiem, że kurz to między innymi ziarenka piasku, pyłki, fragmenty włosów, komórki naskórka, bakterie, włókna ubrań, czy mikroskopijne kawałki sierści. Kurz przedostaje się do mieszkań przez okna i drzwi. Wnosimy go na podeszwach butów i na ubraniach. Można więc w skrócie powiedzieć, że kurz jest wszystkim, co znajdujemy w swoim otoczeniu, a za jego „produkcję” w domu odpowiadamy my sami.

Kurz w domu, a w kurzu roztocza

Najgroźniejszy składnik kurzu to roztocza, czyli małe pajęczaki, dzięki którym kurz nie tylko zalega na płaskich powierzchniach, ale też wnika w strukturę tkanin, materaca czy obicia kanapy. Roztocza są niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ uznaje się je za silne alergeny. Osoby uczulone na roztocze kurzu domowego zmagają się z takimi objawami jak męczący kaszel, zwędzenie, ataki duszności czy nieustający katar. Jednocześnie, dla roztoczy domowy kurz jest środowiskiem idealnym do rozwoju i rozmnażania się. Pajęczaki lubią bowiem wilgotne, ciepłe środowisko, a żywią się białkiem pochodzącym ze złuszczonego ludzkiego naskórka. Jak się ich pozbyć? Oczywiście, regularnie sprzątając swój dom z kurzu i zapobiegając jego nadmiernemu osadzaniu się na różnych powierzchniach.

Jak usuwać kurz w domu?

Przy sprzątaniu kurzu warto kierować się pewnymi zasadami. Po pierwsze, kurz należy usuwać regularnie, często i dokładnie. Po drugie, kurz sprzątamy od góry do dołu, czyli najpierw wycieramy półki, potem blaty, a na końcu podłogę. Uwagę należy zwracać także na to, czym sprzątamy. Zamiatanie podłóg w dużej mierze wzbija kurz w powietrze, dlatego korzystniej jest stosować w tym celu odkurzacz, a blaty i półki przecierać wilgotną szmatką. Często lekceważony jest też obwiązek odkurzania tekstyliów, w które kurz wbija się znacznie głębiej, niż jest to widoczne gołym okiem. Odkurzać należy więc także materace, kanapy, krzesła czy zasłony. Pozostałe tkaniny najlepiej regularnie prać lub trzepać. Warto wspomnieć również, że roztocza giną w temperaturze poniżej zera i powyżej 60 stopni, zatem można zabić je mrozem lub gorącą parą.

A czy da się ograniczyć ilość kurzu we wnętrzach? Aby kurzu w pomieszczeniach produkowało się mniej, można korzystać ze specjalnych oczyszczaczy, takich jak oczyszczacz powietrza Dyson. Tego typu urządzenia zasysają powietrze, filtrują je z drobnych zanieczyszczeń i ponownie uwalniają. Mogą również neutralizować nieprzyjemne zapachy lub nawilżać powietrze. Sprzęty, takie jak Dyson oczyszczacz, w walce z kurzem domowym wspierają też zwykłe dywany i wykładziny. Kurz, który gromadzi się w ich runie, nie wzbija się w powietrze tak łatwo, jak ten z paneli czy kafelków, jednak o tego typu pokrycie podłogi trzeba regularnie dbać – częste odkurzanie to podstawa!

Aktualności

Polecamy