3.5 C
Kielce
niedziela, 3 listopada, 2024
Strona głównaGospodarkaDla pszczół i pszczelarzy

Dla pszczół i pszczelarzy

Zobacz

O potrzebach i problemach pszczelarzy rozmawiano w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Z członkiem Zarządu Powiatu w Kielcach Mariuszem Ścianą spotkali się przedstawiciele Kół Pszczelarskich z terenu powiatu kieleckiego.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy radnego powiatowego Krzysztofa Sobonia. Wzięli w nim udział przedstawiciele Kół: z Łopuszna, Chęcin, Zagnańska, Łagowa i Kielc.

Jak mówiła Iwona Łodo prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kielcach na terenie powiatu działa 10 Kół, które zrzeszają 582 pszczelarzy. – To około 17,5 tys. rodzin pszczelich – informowała.

Pszczelarze zwrócili się z prośbą do samorządu powiatu kieleckiego o stworzenie projektu lub konkursu, który umożliwiłby dofinansowanie kupna węzy i ramek używanych w pszczelarstwie. – Możemy korzystać z różnych programów na zakupu matek, sprzętu, leków czy szkoleń. Nie ma jednak wsparcia w zakupie najbardziej potrzebnych produktów – węzy pszczelarskiej i ramek. Byłby to taki pierwszy program – tłumaczył  Andrzej Dąbrowski prezes Koła Pszczelarzy w Łagowie. Węza to specjalny szablon z wytłoczonymi komórkami w kształcie plastra, który umieszcza się wewnątrz ula. Dzięki niemu pszczoły budują plastry staranniejsze i stabilniejsze. Gdy rodzina pszczela jest w fazie intensywnego rozwoju, do budowania plastrów wykorzystywane są ramki z wtopioną węza lub tak zwane ramki pracy. Pszczołom pomaga to także w budowaniu komórek trutowych i wychowywaniu trutni.

– O tym, jak ważna jest rola w środowisku naturalnym pszczół bardzo dobrze wiemy. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać. My nie możemy bezpośrednio wesprzeć stowarzyszeń, ale są inne możliwości, o których możemy rozmawiać i będziemy. Naszą rolą jako samorządu jest wspieranie ważnych inicjatyw – powiedział członek Zarządu Powiatu Mariusz Ściana.

W trakcie spotkania rozmawiano też o dotacji dla gmin na zakup drzew i krzewów miododajnych. Zasady udzielania wsparcia przybliżył dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Zenon Pedrycz. – Co ważne, żeby uniknąć wprowadzenia gatunków obcego pochodzenia oraz tych silnie inwazyjnych, Starostwo Powiatowe w Kielcach nawiązało współpracę z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym – informował dyrektor.

Galeria

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy