3.5 C
Kielce
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościW deszczu obchodzono dożynki

W deszczu obchodzono dożynki

Zobacz

W ostatnią niedzielę, 20 sierpnia w wielu gminach powiatu kieleckiego odbyły się dożynki podczas których, rolnicy podziękowali za zbiory.

Starosta kielecki Michał Godowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro obecni byli na dożynkach w Mieście i Gminie Daleszyce. Pomimo ulewnego deszczu uczestnicy obchodów nie zawiedli. Na uroczystości stawili się zarówno mieszkańcy gminy Daleszyce, jak i zaproszeni goście.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach, podczas której dziękowano za tegoroczne plony. Następnie zebrani goście przemaszerowali na stadion sportowy w Daleszycach. Tam na scenie, zgodnie ze staropolską tradycją, starości tegorocznych dożynek, Dorota Dziedzic z Cisowa i Antoni Banasik z Mójczy przekazali chleb wypieczony z tegorocznego ziarna na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusza Meresińskiego.

Zgodnie ze zwyczajem podczas dożynek wybrano wieniec dożynkowy. Za najpiękniejszy uznano wieniec z Cisowa. Będzie on reprezentował gminę Daleszyce na dożynkach powiatowych w Łagowie, które odbędą się 27 sierpnia.

Podczas obchodów nie mogło zabraknąć okolicznościowych przemówień i życzeń. Starosta Michał Godowski złożył życzenia wszystkim rolnikom. – Dzisiaj, kontemplując obrzęd dożynkowy skupiamy się na rolniku i ogromnym trudzie jego pracy. Wracając do tradycji należy pamiętać, jak ważna i ciężka jest to praca. Dlatego życzę państwu, aby była ona należycie doceniona – mówił starosta. Słów uznania dla rolników i trudu jaki wkładają w wykonywany zawód nie szczędził również Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego. – Dożynki, to ukoronowanie trudu rolników, jaki włożyli w całoroczną pracę w swoich gospodarstwach. Zgodnie z naszą piękną, polską tradycją, to czas dzielenia się chlebem i wspólnego świętowania. Życzę państwu sprzyjającej pogody i udanych plonów na przyszły rok, a dzisiaj dobrej zabawy – mówił Przewodniczący Jan Cedro.

Do życzeń dołączył także Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podziękował wszystkim tym, którzy zaangażowani są w proces wspierania, tworzenia i wzmacniania polskiego rolnictwa. – Wszystkim rolnikom, tym, którzy jeszcze dzisiaj trudnią się tym niezwykle wymagającym zawodem, jednym z najcięższych w szerokim katalogu zawodów, życzę determinacji i ogromnej siły. Należy wam się ogromny szacunek za to, że potraficie tą naszą świętokrzyską, polską ziemię kochać i o nią dbać – mówił Piotr Żołądek.

Dożynki w Chęcinach odbyły w Wolicy. Uczestniczył w nich wicestarosta kielecki Zenon Janus. Ze względu na deszcz msza święta oraz część uroczystości dożynkowych przeniesiono do sanktuarium św. Maksymiliana.

Tu również odbyło się ośpiewanie wieńców dożynkowych i częstowanie chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż. Część artystyczną rozpoczął koncert Gminnej Orkiestry Dętej z Morawicy. Zanim na scenie stanęli lokalni artyści, ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec. Po długich naradach jury okazało się, że najpiękniejszym wieńcem jest ten wykonany przez sołectwo Siedlce. Nagrodę wręczono na ręce sołtys Siedlec, Jadwigi Szewczyk, która w tym roku zdobyła zaszczytny tytuł „Sołtysa Roku 2017” w województwie świętokrzyskim. Warto dodać, że misternie przygotowywany przez trzy tygodnie wieniec sołectwa Siedlce będzie reprezentował Gminę i Miasto Chęciny podczas dożynek powiatu kieleckiego, które odbędą się już w najbliższą niedzielę w Łagowie.

Na dożynkach w Chęcinach obecna była radna powiatowa Bogumiła Kowalczyk.

Także w strugach deszczu przyszło mieszkańcom gminy Górno obchodzić tegoroczne święto plonów. Brak pogody nie przeszkodził jednak we wspólnym, radosnym świętowaniu i dziękowaniu za pomyślnie zakończone żniwa. Na dożynkach w Górnie obecny był członek Zarządu Powiatu w Kielcach – Józef Szczepańczyk.

Obchody tradycyjnego święta plonów rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym w Górnie, którą uświetniła Gminna Orkiestra Dęta. Tuż po mszy barwny korowód miał przemaszerować na stadion GKS Górno, jednak z uwagi na lejące się z nieba strugi deszczu zrezygnowano z niego. Jak podkreślił wójt gminy Górno, Przemysław Łysak, tegoroczne wieńce dożynkowe są tak piękne, że szkoda, aby zniszczyła je ulewa. Niesprzyjająca aura nie przeszkodziła jednak w wyborze najpiękniejszego z nich. Po długich naradach jury zdecydowało, że gminę Górno na dożynkach powiatowych reprezentował będzie wieniec z miejscowości Górno.

Dalsza część uroczystości miała swoją kontynuację na stadionie. Tu zebrani goście mogli obejrzeć występy między innymi Zespołu Górne Nutki, Młodzieżowego Zespołu Gitarowego, Zespołów Ludowych z terenu gminy Górno, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Gminnego Koła Gospodarzy.

Galeria

Aktualności

Ojciec i syn byli poszukiwani – zostali zatrzymani przez sandomierski Zespół Poszukiwań i Identyfikacji Osób

Dobre rozpoznanie i policyjna czujność przynosi pozytywne efekty. Właśnie dzięki tym staraniom funkcjonariusze z sandomierskiego Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji...

Polecamy