3.5 C
Kielce
wtorek, 5 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościDepresja - choroba wstydliwa

Depresja – choroba wstydliwa

Zobacz

W siedzibie kieleckiego starostwa odbyła się konferencja połączona z warsztatami pod hasłem: „Depresja u dzieci i młodzieży – co powinno nas niepokoić? Kiedy reagować? Gdzie szukać pomocy?”

Konferencję zorganizował Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki kieleckiego starostwa w ramach „Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022”.

Gości powitali starosta kielecki Mirosław Gębski oraz wicestarosta Tomasz Pleban. Obecni byli nauczyciele, wychowawcy, rodzice i przedstawiciele różnych instytucji współpracujący z dziećmi i młodzieżą. Obecne były także osoby niezwiązane zawodowo z problematyką depresji. Gościem konferencji był Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty.

– Depresja stanowi czwarty, najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Jak wynika z danych światowej organizacji zdrowia, depresja dotyka blisko 10 procent populacji. Dla wielu z nas jest to często problem niedostrzegalny – powiedział Tomasz Pleban. – Celem konferencji jest zmiana stereotypów towarzyszących diagnozowaniu i leczeniu depresji oraz chorób psychicznych, a przede wszystkim przełamanie schematów w ich postrzeganiu. Specjaliści, którzy będą prowadzić zajęcia, pomogą nam rozpoznać pierwsze symptomy tej choroby. Opowiedzą, kto jest najbardziej narażony na depresje, jakie zachowanie powinno nas niepokoić, kiedy reagować i gdzie szukać pomocy.

Uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji pani Karoliny Hanszke na temat – Wczesne diagnozowanie  depresji  i zapobieganie samobójstwom u dzieci i młodzieży oraz pani Arlety Kempki – Depresja a uzależnienia. Warsztaty miały odpowiedzieć też na inne pytania, jak co czuje osoba, cierpiąca na depresje. Jak można żyć, pracować i funkcjonować w codziennym życiu z depresją.

Głos w sprawie zabrał także Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty, który docenił przedsięwzięcie kieleckiego starostwa. – Mówiło się, że depresja dotyczy ludzi dorosłych, ludzi w podeszłym wieku. Okazuje się, że coraz więcej młodych ludzi jest narażonych na depresje. Jest to trudna choroba, często niezrozumiała dla otoczenia, a nawet dla samych nauczycieli – powiedział kurator.

Konferencja składała się także z warsztatów dla uczniów, nauczycieli i rodziców, prowadzonych przez lekarzy specjalistów, psychologów.

Uczestnicy, którzy na co dzień nie mają doświadczenia z tą chorobą podkreślali, że dzięki konferencji dowiedzieli się, jak nie będąc specjalistami, mogą pomóc oraz okazać wsparcie osobie cierpiącej na depresję.

Galeria

Aktualności

Przy cmentarzach parafialnych w Brzezinach i Lisowie odbyły się kwesty

Jak każdego roku, z okazji Dnia Wszystkich Świętych na cmentarzach w Brzezinach i Lisowie odbyły się kwesty. Wolontariusze zbierali pieniądze na renowację...

Polecamy