3.5 C
Kielce
niedziela, 3 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościDelegacja powiatu z wizytą w Niemczech

Delegacja powiatu z wizytą w Niemczech

Zobacz

  O współpracy w nowych obszarach między niemieckim powiatem Vogtland a powiatem kieleckim rozmawiali podczas oficjalnej wizyty w Plauen wicestarosta kielecki Tomasz Pleban i członek Zarządu Powiatu Cezary Majcher.

Od spotkania w piątek, 6 marca ze starostą Vogtland Rolfem Keilem oraz wicestarostą Dr. Uwe Drechselem w siedzibie samorządu rozpoczęła się oficjalna wizyta władz powiatu w partnerskim mieście Plauen (Niemcy, Saksonia).

Rozmowy między delegacją z powiatu kieleckiego a władzami niemieckiego Vogtland dotyczyły głownie oświaty. Poruszano także tematy związane z wymianą kulturalną, ochroną zdrowia, komunikacją czy bezrobociem. Wymieniono także doświadczenia w obszarze dróg.

– Chcemy rozmawiać o możliwościach rozszerzenia współpracy o te, nowe obszary – rozpoczął spotkanie wicestarosta Tomasz Peban. – W tym roku chcielibyśmy zaproponować współpracę w zakresie oświaty. Realizujemy bardzo ciekawy projekt edukacyjny nakierowany na kształcenie zawodowe. Szukamy partnera, u którego nasza młodzież mogłaby kształcić się w takich kierunkach jak hotelarstwo czy mechanika.

Starosta Keil powiedział, że jest otwarty na nową współpracę oraz obiecał, że sprawdzi możliwości przyjęcia uczniów z powiatu kieleckiego. Sporo uwagi poświęcono omówieniu systemu edukacji w niemieckich szkołach. – Nasi pracodawcy szukają zdolnych uczniów. Odwiedzają szkoły, przyglądają się pracy uczniów podczas praktyk zawodowych. Sami zachęcają do odwiedzenia ich firm – opowiadał starosta.

Tego samego dnia delegacja z Polski zwiedziła urząd, a także odwiedziła oddaloną o 40 kilometrów od Plauen ewangelicką szkołę prywatną w Schöneck, która jest prowadzona przez diakonat i gminę. W szkole obecnie uczy się 499 uczniów. Klasy liczą do 24 osób. Rodzice płacą za naukę 60 euro. Resztę kwoty, blisko 80 procent to dotacja państwowa. Nasza delegacja mogła zapoznać się z całą strukturą, ofertą i modelami kształcenia w szkole.

Jak zaznaczył dyrektor placówki Markus Kugler, edukacja młodzieży opiera się na czterech fundamentalnych wartościach chrześcijańskich: poważaniu, odpowiedzialności, zaufaniu i uczciwości. – Naszym uczniom przekazujemy te wartości w codziennym życiu. Skupiamy się na wydobyciu najlepszych ich stron. Dużą uwagę poświęcamy integracji uczniów z mieszkańcami. Stawiamy na ich kreatywność, stąd duża liczba kół zainteresowań. Współpracujemy z doradcami zawodowymi, którzy pomagają naszej młodzieży w przygotowaniach do zawodu – zaznaczył. – Bardzo istotną kwestią było podkreślenie faktu, że w naszym systemie pracuje się nie tylko z uczniem, ale i z osobami niepełnosprawnymi. Szkoła  kładzie nacisk na rehabilitację niepełnosprawnych uczniów. Stąd niektóre sale są w pełni przystosowane do ćwiczeń z rehabilitantami.

Pracownicy palcówki oprowadzili polską delegację po szkole. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia warsztatów oraz sal tematycznych.

Wizyta była też okazją do odwiedzenia obwodu drogowego z bogatym parkiem maszynowym. Cezarego Majchera interesowały głównie dobre praktyki wypracowane przez naszych partnerów.

Jak się okazuje, jeden obwód, a jest ich cztery, obsługuje ponad 300 kilometrów dróg federalnych, krajowych i gminnych. W jednym obwodzie pracuje 29 osób, w tym trzy w administracji. Tylko na sezon zimowy przygotowano 1200 ton soli.

Starosta Keil podkreślił, że władze Vogtland chcą przedłużenia umowy o współpracy, która kończy się w przyszłym roku.

Targi bez otwarcia

Nawiązana ponad dwadzieścia lat temu współpraca zaowocowała między innymi udziałem powiatu kieleckiego w Międzynarodowych Targach Rolnych w Plauen. W tym roku odbyły się one po raz 25. Niestety, z powodu zagrożenia wirusem, zaplanowany wcześniej program uległ zmianie. Władze niemieckie odwołały wszystkie oficjalne powitania, debaty o rolnictwie i występy kulturalne. Zaś same targi z wystawcami odbyły się ale miały  charakter lokalny.

– To była trudna decyzja, ale czuliśmy dużą odpowiedzialność w stosunku do naszych wystawców, którzy długo przygotowali potrawy na targi – powiedział starosta Keil.

Targi i polskie stoisko odwiedził premier Saksonii Michael Kretschmer. Na polskim stoisku prezentowane były miody Ryszarda Szymczucha z Gospodarstwa Pasiecznego „Ryś” Mąchocic Kapitulnych i wyroby wędliniarskie z Przetwórni Mięsa Zychowicz.

Galeria

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy