3.5 C
Kielce
poniedziałek, 18 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościDecorada. Modułowe warsztaty dekorowania mieszkania, stołu, potraw i napojów

Decorada. Modułowe warsztaty dekorowania mieszkania, stołu, potraw i napojów

Zobacz

„Bardzo dobrze, że na warsztaty mogły przychodzić dzieci, akurat wykonywaliśmy palmy wielkanocne i dziewczynki pokazywały nam, jak robić krokusy i róże” – powiedziała pani Bożenka, nauczycielka pracująca w Szkole Podstawowej w Sierakowie.

„Nie przypuszczałam, że w starszym wieku można się jeszcze tyle nauczyć” – to z kolei opinia pani Basi, jednej z uczestniczek warsztatów.

„Wiecie co, może jesienią zrobimy składkę i już za własne pieniądze zorganizujemy sobie takie warsztaty?” – zaproponowała pani Grażyna.

„Skąd macie takie fajne pomysły, skąd na to pieniądze?” – pytali mieszkańcy sąsiednich miejscowości.

W odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez LGD „Białe Ługi” w Trzemosnej, Zarząd Stowarzyszenia „Dolina Belnianki” w Smykowie opracował projekt pod nazwą „Decorada. Modułowe warsztaty dekorowania mieszkania, stołu, potraw i napojów”. Projekt ten był częścią przedsięwzięcia nr 1.3.5 „Zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańcom” w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Na realizację warsztatów pozyskaliśmy grant w kwocie 20400,00 zł. Działania finansowane grantem odbywały się w świetlicy OSP w Smykowie w okresie 15.01. – 30.06.2018 r.

Warsztaty zostały podzielone na cztery tematyczne moduły.

Moduł I „Na początku był pająk” obejmował wykonywanie kwiatów z bibuły i papieru. W ramach zajęć uczestniczki warsztatów wykonały pająka – popularną dawniej, a dziś już zapomnianą, tradycyjną ozdobę świętokrzyskich domów oraz palmę wielkanocną, której podstawę stanowiły różnego rodzaju kwiaty z bibuły.

Część II warsztatów – „Bomb(k)owy decoupage”, to nauka ozdabiania przedmiotów użytkowych przy wykorzystaniu papierowych serwetek oraz specjalistycznych preparatów i narzędzi. Uczestniczki warsztatów wykonywały bombki choinkowe oraz ozdobne pudełka na domowe „skarby”. Podczas realizacji obydwu modułów korzystaliśmy z wiedzy i umiejętności instruktorki Agnieszki Jaroń.

Trudnym, ale i bardzo inspirującym zadaniem była realizacja modułu III, który nosił nazwę „Tańcowała igła z nitką”. W ramach tego działania uczestniczki warsztatów uczyły się szydełkowania, haftu temari, haftu wstążeczkowego i filcowania na sucho. W trakcie zajęć, ale też i poza nimi, w domowym zaciszu, powstawały szydełkowe gwiazdki, koszyczki i anioły, bombki temari oraz wielkanocne jajka wykonywane w wielu wariantach i technikach. Zapał uczestniczek warsztatów był tak wielki, że wiele prac wykonywały w swoich domach, już poza zajęciami, po to by na warsztatach poznać jak najwięcej technik zdobniczych. Rezultat tych działań był taki, że wykorzystując czas i dostępne materiały, nauczyliśmy się znacznie więcej, niż przewidywał projekt. Dzięki temu powstały jajka wielkanocne wykonane na bazie jutowego sznurka (takie… przaśne, ale piękne i niespotykane – jak powiedziała jedna z naszych koleżanek), bombki choinkowe ozdobione tkaniną, cekinami czy kolorowymi tasiemkami, a także sowy i renifery wykonane z szyszek daglezji ozdobionych elementami wyciętymi z filcu. Wiedzą i umiejętnościami dzieliła się z nami Katarzyna Zalińska.

Ostatniej, IV części warsztatów nadaliśmy nazwę „Ślicznie i aromatycznie”. I tak też było! Elegancko nakryty stół, odpowiednio dobrana zastawa, unoszący się w świetlicy aromat świeżo parzonej kawy. Jak składać serwetki, układać sztućce i obsługiwać gości? Kieliszki do wody i wina, szklanki do napojów – jakie i do czego? Kolorowe i orzeźwiające koktajle i napoje owocowe – jak wykonać, czym i jak udekorować, w czym i jak podawać? Kawa z pianką czy z lodami, z serduszkiem czy z kwiatuszkiem? A do tego jeszcze carving – czyli rzeźbienie w owocach i warzywach. Szyszki z marchewki, tulipany z cukinii i najefektowniejsze – róże z arbuza! Tę część Decorady prowadziła Lucyna Stępień, Mistrzyni Polski Kelnerów. Barmański pokaz w wykonaniu Lucyny na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników warsztatów oraz gości uczestniczących w podsumowaniu projektu.

Realizacja „Decorady” to dobrze zagospodarowany czas i świetnie wydatkowane fundusze. Uczestnicy warsztatów spędzili ze sobą 240 godzin, ucząc się i integrując. Własnoręcznie wykonane palmy ponieśli w Niedzielę Palmową do kościoła, pojawiły się też zamówienia na jutowe i filcowane jajka oraz szydełkowe anioły. W wolnym czasie powstają już bombki na świąteczne drzewka. Doposażyliśmy nieco świetlicę OSP, a co najważniejsze – przybywa członków Stowarzyszenia, dzięki czemu łatwiej realizować kolejne przedsięwzięcia.

Joanna Witkowska

Galeria

Aktualności

Polecamy