3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościDbamy o nasze zabytki!

Dbamy o nasze zabytki!

Zobacz

Zabytkowy pałac w Łopusznie, czy schronisko w Nowej Słupi mogą zyskać nowy blask. Powiat kielecki aplikował o dofinansowanie w sumie aż 10 zabytkowych obiektów z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wnioski dotyczą zarówno wsparcia dla inwestycji własnych jak i tych przyznawanych w formie dotacji dla właścicieli innych obiektów zabytkowych.

Aplikowaliśmy o pieniądze z rządowego programu na rewitalizację pałacu w Zabytkowym Zespole Pałacowym w Łopusznie. Rewitalizacja objęłaby nie tylko sam pałac, ale także otaczający go park oraz zabytkową bramę wjazdową.
Przypomnijmy, pałac w Łopusznie został wzniesiony w latach 1897-1905. Zaprojektował go znany w naszym województwie Władysław Marconi. W pałacu mieszkała rodzina Dobieckich, do II wojny światowej. W latach 20. i 30. W ubiegłego wieku w obiekcie mieściła się poczta i sklepy. Podczas II wojny światowej ten zabytkowy budynek stał się siedzibą żandarmerii, a po wojnie zajęła się nim oświata, przeznaczając pałac na internat dla uczniów liceum. W 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego wydał dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej, w efekcie której nacjonalizowano rolne majątki ziemskie o powierzchni powyżej 50 ha. Wywłaszczeniu uległ zespół pałacowo-parkowy w Łopusznie. W latach 1947-1948 przeprowadzono remont i zaadaptowano budynek na szkołę. Do 2019 roku w zabytkowym pałacu w Łopusznie mieścił się Powiatowy Zespół Szkół.
Kolejny ze złożonych wniosków dotyczy pozyskania funduszy na rewitalizację zabytkowego budynku Schroniska PTTK „Pod Pielgrzymem” w Nowej Słupi. To filia Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chęcinach. Dzięki modernizacji schronisko stanie się bardziej atrakcyjne dla turystów. To obiekt o ponad 80-letniej historii, najstarszy dom turystów w powiecie kieleckim. Uroczyste oddanie schroniska nastąpiło 27 sierpnia 1939 r., chociaż już w 1938 r. z placówki korzystali turyści. Budynek schroniska położony jest na wysokości około 305 m n.p.m. Obiekt mieści się we wzniesionym w okresie międzywojennym, drewnianym, przeznaczonym na schronisko młodzieżowe budynku. Schronisko posiada 56 miejsc noclegowych.
Oprócz wsparcia dla inwestycji własnych zostały także złożone wnioski o udzielenie dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dla właścicieli innych obiektów zabytkowych. Wnioski zostały wybrane na podstawie dwóch transparentnych naborów wniosków do zgłoszenia przez Powiat Kielecki w ramach dotacji z Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków, które odbyły się w dniach od 20 do 26 stycznia 2023 r. oraz od 2 do 13 lutego 2023 r.
Udzielenie dotacji:
☑️ Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauracyjnych i robót budowlanych przy kapliczce przydrożnej Św. Jana Nepomucena w Gminie Zagnańsk w miejscowości Samsonów-Ciągłe. Wnioskodawca: Gmina Zagnańsk.
☑️ Odgrzybienie, naprawa ubytków, gruntowanie i malowanie wnętrza kościoła. Wnioskodawca: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Michała Archanioła, Łagów.
☑️ Zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wykonanie prac remontowo-budowlanych przy zabytkowym ogrodzeniu wokół kościoła p.w. Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi. Wnioskodawca: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wawrzyńca, Nowa Słupia.
☑️ Remont Kościoła p.w. Św. Stanisława Biskupa w Piotrkowicach Wnioskodawca: Stowarzyszenie Dziedzictwa Piotrkowic, Piotrkowice.
☑️ Prace konserwatorskie i restauratorskie Kościoła Parafialnego p.w. Św. Stanisława BM wraz z renowacją wybranych zabytków ruchomych oraz najbliższego otoczenia. Wnioskodawca: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Stanisława B.M.,
Bodzentyn.
☑️ Konserwacja wież kościelnych. Konserwacja ławek. Wnioskodawca: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Michała Archanioła, Daleszyce.
☑️ Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauracyjnych i robót budowlanych przy kapliczce przydrożnej Św. Jana Nepomucena w Gminie Zagnańsk w miejscowości Janów. Wnioskodawca: Gmina Zagnańsk, Zagnańsk.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy