15 grudnia w Daleszycach miało miejsce wyjątkowe i jedyne w województwie świętokrzyskim wydarzenie – strojenie daleszyckiego rynku na święta. Mieszkańcy gminy wspólnie ubierali bożonarodzeniowe drzewka. W tym roku była rekordowa ilość choinek, bo aż trzydzieści sztuk! Uczestnicy akcji wykazali się nie lada kreatywnością zdobiąc każde drzewko według własnego pomysłu.

Mieszkańcy gminy Daleszyce już tradycyjnie, jak co roku spotkali się na miejscowym rynku, aby wspólnie ubierać choinki. – Kolejny raz ożywiamy daleszycki rynek na święta. Dziś stanęła tu rekordowa liczba choinek, bo aż trzydzieści sztuk. Z roku na rok wydarzenie się rozrasta. Dziękuje Nadleśnictwu Daleszyce, które przekazuje nam drzewka ale gorące podziękowania należą się wszystkim tym, którzy tu przychodzą i chcą wspólnie spędzić czas poprzez strojenie choinek. Cieszymy się, że są tu dzisiaj z nami, pomimo dość kapryśnej pogody. Z całą pewnością można powiedzieć, że ta akcja jest wyjątkowa, niepowtarzalna, łącząca pokolenia, a co najważniejsze odbywa się we wspaniałym świątecznym – mówił Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce.

Każdą choinkę stroiła delegacja reprezentująca określone środowisko. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele szkół, samorządowcy, sołtysi, a także pracownicy różnych jednostek organizacyjnych z terenu gminy Daleszyce. – Cieszymy się, że dopisało tylu uczestników przedświątecznej zabawy. Mamy tu dziś trzydzieści choinek i trzydzieści delegacji, które dekorują te choinki – powiedział Norbert Wojciechowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach.

Kompozycje oceniała komisja w składzie: sekretarz Miasta i Gminy Daleszyce Piotr Ferens, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach Norbert Wojciechowski oraz pracownik M-GOK w Daleszycach Magdalena Zielińska. Członkowie jury mieli bardzo ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ wszystkie choinki prezentowały się pięknie. – Bardzo ciężko jest wyłonić zwycięzcę, ponieważ każda grupa spisała się znakomicie wykonując ozdoby według własnego pomysłu. Ale myślę, że nie zwycięstwo jest tu najważniejsze, a dobra zabawa i wspólne dekorowanie daleszyckiego rynku – podkreślił dyrektor Norbert Wojciechowski. Wszystkie drzewka zostały wyróżnione, a ubierające je osoby otrzymały drobne upominki.


Pierwsze miejsce wśród KGW zdobyła choinka przystrojona przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Słopca, natomiast wśród szkół najpiękniej zostało przystrojone drzewko przez uczniów z Brzechowa. Nagrody wszystkim uczestnikom, wyróżnionym oraz zwycięzcom wręczali burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński, radna Rady Powiatu Kieleckiego Anna Kosmala, sekretarz Miasta i Gminy Daleszyce Piotr Ferens oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Daleszyce Tomasz Guz.

Każde drzewko zachwycało kreatywnością wykonania. A pomysłów było całe mnóstwo. – Pomysł na choinkę zrodził się stąd, że rozpoczęła się kadencja nowych sołtysów. W ramach integracji postanowiliśmy, że wspólnie ubierzemy choinkę. Spotkaliśmy się w świetlicy w Kranowie i tworzyliśmy ozdoby choinkowe, w cudownej atmosferze, ze śpiewem i śmiechem. Każdy własnoręcznie przygotowywał jakieś ozdoby. Koncepcja ubioru choinki jest oryginalna. Na jej czubku widnieje napis „super sołtys”, bo zamierzamy tacy właśnie być do końca tej kadencji – mówiła Ewelina Miernik z sołectwa Kranów.

Pośród trzydziestu choinek nie mogło zabraknąć drzewka Nadleśnictwa Daleszyce, które jak zawsze przygotowało bardzo ekologiczny wystrój. –Nasze ozdoby są w stu procentach ekologiczne. Nawet farby, których używaliśmy do ozdabiania bombek są stosowane w lasach do wyznaczania różnych drzew, można więc powiedzieć, że wszystko na naszej choince jest naturalne – podkreślała Beata Harabin, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Daleszyce.

Każdy uczestnik wydarzenia mógł w trakcie napić się gorącej herbaty, która serwowana była w budynku OSP Daleszyce. Na zakończenie wydarzenia do uczestników popłynęły życzenia od burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce, który życzył wszystkim mieszkańcom zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie najbliższych osób.

Galeria