3.5 C
Kielce
sobota, 2 listopada, 2024
Strona głównaAktualności„Dąb Pamięci i odsłonięcie tablicy” – uroczystości upamiętnienia posterunkowego Władysława Gawłowskiego

„Dąb Pamięci i odsłonięcie tablicy” – uroczystości upamiętnienia posterunkowego Władysława Gawłowskiego

Zobacz

Wczoraj w Szkole Podstawowej w Rakowie odbyła się uroczystość zasadzenia Dębu Pamięci oraz odsłonięcia tablicy upamiętniającej posterunkowego Władysława Gawłowskiego. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, na czele z Komendantem mł. insp. Piotrem Piłatowskim.

Wczoraj w Szkole Podstawowej w Rakowie odbyła się uroczystość upamiętnienia pamięci posterunkowego Władysława Gawłowskiego. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej w Rakowie, a następnie uczniowie miejscowej szkoły w formie akademii przedstawili wydarzenia z 1940 roku przypominając o posterunkowym Władysławie Gawłowskim i innych poległych. Po krótkich przemówieniach nastąpiła uroczystość zasadzenia Dębu Pamięci oraz odsłonięcia tablicy upamiętniającej posterunkowego Władysława Gawłowskiego. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, na czele z Komendantem mł. insp. Piotrem Piłatowskim.

Posterunkowy Władysław Gawłowski urodził się w 1902 roku w Prząsławiu. W Policji Państwowej służył od 1928 roku. We wrześniu 1939 roku swoją służbę pełnił na terenie Jędrzejowa, a po 17 września 1939 roku, w nieznanych okolicznościach został zatrzymany przez Sowietów. Był jeńcem obozu w Ostaszowie, został osadzony w byłym klasztorze na wyspie Stołbnyj, na jeziorze Selinger. W 1940 roku został zamordowany w siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twer), a jego szczątki spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Program edukacyjny “Katyń… ocalić od zapomnienia” zainicjowano 13 kwietnia 2008 roku podczas uroczystych obchodów upamiętniających 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Idea zachowania pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenia imiennych Dębów Pamięci narodził się w Szkole Podstawowej numer 1 w Radzyminie w 2007 roku. Celem tego programu edukacyjnego jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni poprzez sadzenie dębów – JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ. Program edukacyjny “Katyń… ocalić od zapomnienia” jest przede wszystkim nauką wrażliwości na to, co wspólne i co wymaga szczególnej dbałości – MIŁOŚCI DO OJCZYZNY mądrej, pogłębionej wiedzą i zaangażowaniem.”

 

Opr: BS

Źródło: KPP w Jędrzejowie

Galeria

Aktualności

Dzień Zaduszny

Polecamy