3.5 C
Kielce
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościCzytelnicze zmagania z Aleksandrem Fredro w tle

Czytelnicze zmagania z Aleksandrem Fredro w tle

Zobacz

Kolejnym konkursem zorganizowanym podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek był konkurs czytelniczy pn. „Aleksander Fredro o wadach Polaków z przymrużeniem oka”, który skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

Konkurs składał się jak co roku z trzech etapów – testu wiedzy z książek i utworów Aleksandra Fredry oraz odpowiedzi ustnej, testu ze znajomości filmu „Zemsta” i prezentacji wybranego bohatera. – W tym roku mamy przyjemność przybliżyć sylwetkę Aleksandra Fredry, który jest najbardziej chyba znanym polskim dramaturgiem, komediopisarzem i mistrzem polskiego dowcipu – mówiła współorganizatorka konkursu Agnieszka Ginter-Wijas ze szkoły podstawowej w Piekoszowie. – Przygotowałyśmy z Panią Moniką Kowal różne konkurencje arcytrudne, ale i arcyśmieszne i humorystyczne i naprawdę nie żartujemy – zapewniała z uśmiechem współprowadząca konkurs.

I rzeczywiście pytania, zagadki, krzyżówki czy odpowiedzi ustne nie były łatwą przeprawą, ale uczestnicy po ponad godzinnych zmaganiach przebrnęli przez pierwszy etap. – Myślę, że „Zemsta”, mimo ostrzeżeń nie była zbyt trudną książką, przyjemnie się ją czytało sprawiła nam wiele frajdy – zapewniała Patrycja Stępień ze szkoły w Zajączkowie. Zdanie wspóluczestniczki podzieliła również Patrycja Rutkowska ze szkoły w Rykoszynie. – „Zemsta”, dzięki tej komedii w niej zawartej jest łatwiejsza do przyswojenia – mówiła.

Następnie uczestnicy przygotowywali się do testu ze znajomości filmu. Tutaj, wystarczyło dwanaście pytań, by wyłonić najlepszych. Nieco trudniejsze zadanie miała komisja podczas trzeciego etapu, czyli prezentacji wybranego bohatera. – Wybrałam postać Klary, ponieważ jest podobna charakterem do mnie i myślę, że dobrze się w nią wcielę – mówiła Karolina Gredka ze szkoły w Zajączkowie.

Po zakończeniu wszystkich prezentacji przedstawiono najlepszych. W teście wiedzy, czyli w pierwszym etapie na podium znalazły się: na trzecim miejscu Patrycja Stępień z Zajączkowa, na drugim – Patrycja Rutkowska z Rykoszyna, a zwyciężyła Kasia Grabowska również z Rykoszyna. – Co roku biorę udział w tym konkursie i udaje mi się zazwyczaj coś wygrać. Cieszę się, że w tym roku zdobyłam pierwsze miejsce – mówiła zwyciężczyni pierwszego etapu.

Nagrodę za czwarte miejsce przyznano Karolinie Gredce ze szkoły w Zajączkowie, a wyróżnienia Adzie Boszczyk i Wojciechowi Myszurze z Piekoszowa oraz Kasi Jaworskiej z Łosienia.

Za znakomitą znajomość filmu przyznano główne nagrody Kasi Grabowskiej, Patrycji Rutkowskiej i Wojciechowi Myszurze. Natomiast za najlepszy strój i prezentację wyróżnienie zostali Ada Boszczyk, Maja Cichoń ze szkoły w Brynicy i Patrycja Stępień. Jak widać niektórzy uczniowie zdobyli więcej niż jedną nagrodę, co świadczy o ich świetnym przygotowaniu do konkursu.

Katarzyna Czerwińska

Aktualności

IV Gminny Festiwal Folklorystyczny w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli

Dnia 18-ego kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się IV Gminny Festiwal Folklorystyczny pod hasłem,,Cudze chwalicie,...

Polecamy