3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaCzytaliśmy Przedwiośnie

Czytaliśmy Przedwiośnie

Zobacz

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w powiecie kieleckim. Czytaliśmy, pamiętając o 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Powiat kielecki również w tym roku przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”, której patronuje Stefan Żeromski. Fragmenty „Przedwiośnia” nasi goście czytali w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Tegoroczna odsłona akcji odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W „Szklanym Domu” usłyszeliśmy wybrane fragmenty „Przedwiośnia”, które czytało kilkanaście osób, reprezentujących różne środowiska: samorządowcy, nauczyciele, radni, dyrektorzy powiatowych jednostek. W przerwach między czytaniem wszyscy zgromadzeni mieli okazję posłuchać znanych pieśni w wykonaniu młodzieży ze szkół powiatu kieleckiego oraz wychowanków z Powiatowych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. W organizację akcji „Narodowego Czytania” zaangażowali się uczniowie i nauczyciele.

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego nie jest to lektura przypadkowa, bowiem znajdują się w niej przemyślenia na temat pierwszych lat niepodległości Polski, ukazano w niej też chęć odbudowy państwa, co wpisuje się w tegoroczne uroczystości stulecia odzyskania niepodległości. – Wydarzenie ma na celu promocję czytelnictwa oraz wpisuje się równocześnie w kalendarz wydarzeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w których Powiat Kielecki uczestniczy wspólnie z jednostkami oświatowymi. Głośne czytanie jest również wspaniałą okazją do przypomnienia bądź zapoznania Polaków z klasykami narodowej literatury – mówił Zenon Janus, wicestarosta kielecki.

Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana TadeuszaAdama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Stefan Żeromski (1864-1925) – prozaik, dramaturg, publicysta i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, był uczniem gimnazjum w Kielcach, działał w tajnych kołach młodzieżowych, pracował m.in. jako guwerner w Nałęczowie i bibliotekarz w Polskim Muzeum Narodowym w Rapperswilu. Od 1919 roku przebywał w Warszawie (pod koniec życia zamieszkał na Zamku Królewskim). W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej, nawiązując dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej. Był również inicjatorem powstania Polskiej Akademii Literatury, a także współtwórcą (1920) i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, w roku 1924 założył polski oddział Pen Clubu.

Galeria

Aktualności

Konkurs Literacki: „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”

Konkurs Literacki: "Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II" Przedłużony termin zgłoszeń! Wiersze i opowiadania (wspomnienia) należy przesyłać na adres...

Polecamy