To kolejna inicjatywa Muzeum Wsi Kieleckiej, której celami są prezentacja niematerialnego dziedzictwa dawnej kieleckiej wsi, pielęgnowanie więzi ze swoimi odbiorcami oraz zachęcenie ich do tego, aby w czasie pandemii pozostali w domu. Można ją znaleźć na stronie www.mwk.com.pl w zakładce Wydawnictwa.
Muzeum co tydzień będzie wzbogacać bibliotekę o jedno z wydawnictw, które w minionych latach ukazały się nakładem instytucji. Ich autorami są etnografowie i historycy pracujący lub współpracujący z Muzeum Wsi Kieleckiej. Wydawnictwa będą udostępniane bezpłatnie. W wersji papierowej ukazywały się w niskich nakładach, teraz dostęp do nich będzie miał każdy. Muzealną Bibliotekę Online zainauguruje publikacja Ewy Tomaszewskiej „Wiosenne świętowanie na Kielecczyźnie”, opowiadająca o zwyczajach i obrzędach mieszkańców dawnej kieleckiej wsi związanych z wiosną oraz Świętami Wielkanocnymi.
Muzeum Wsi Kieleckiej od tygodnia, codziennie publikuje na FB filmy prezentujące obiekty w skansenie w ramach cyklu “Minuta w skansenie”. Na FB można także obejrzeć dłuższe produkcje pokazujące ginące rzemiosła, lub w jaki sposób pozyskuje się dziegieć i jak upiec “biedachlebki”. Na stronie internetowej www.mwk.com.pl w ramach cyklu “Zwiedzaj w domu” – każdego dnia publikowane są ciekawostki o wybranym obiekcie.
W Parku Etnograficznym w Tokarni trwają prace nad posadowieniem kolejnego obiektu – obory z Gęsic z 1860 roku. Pracownicy Muzeum z działu technicznego zadanie wykonują samodzielnie. Sami także chcą wykonać strzechę na obiekcie. Słoma zostanie pozyskana ze słomy z żyta, które rośnie w skansenie. Obora uzupełni zabudowę zagrody z Gęsic, która w skansenie pełni funkcję obiektu edukacyjnego, odbywają się tu lekcje i warsztaty muzealne. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec tego roku. Na załączonych poniżej zdjęciach pokazane są fundamenty obiektu oraz inne budynki wchodzące w skład zagrody z Gęsic.