Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach zaprasza nauczycieli przedszkoli, nauczania początkowego oraz bibliotekarzy szkolnych na warsztaty „Czytać z radością – w przedszkolu, szkole, domu”, które odbędą się 14 maja w godz. 11.30-17.00. Wstęp wolny.
Warsztaty będą okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami związanymi z promocją czytelnictwa wśród dzieci, będzie to również znakomita sposobność do wymiany doświadczeń oraz znalezienia inspiracji do codziennej pracy bibliotekarskiej.
Zapisy pod nr tel. 41-344-28-61 wew. 207 lub e-mailowo: marta.boszczyk@pbw.kielce.pl
Program warsztatów:
- 30-13.30 – Iwona Leszczyńska-Wójcik (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN
w Warszawie): Wykorzystanie elementów czytania wrażeniowego w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym.
Podczas spotkania przedstawiona zostanie metoda czytania wrażeniowego według koncepcji Małgorzaty Swędrowskiej. Uczestnicy warsztatów poprzez własne działanie odkryją jak w ciekawy sposób można przekazać dzieciom tekst literacki. Zaproponowana literatura dziecięca przedstawiona będzie jako bogate źródło inspiracji do kreatywnych działań z dziećmi.
- 30-15.00 – Agnieszka Kownatka-Ruszkowska (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie): Co w książkach piszczy? Nowości na rynku książek obrazkowych.
Krótki przegląd picturebooków i książek do czytania wrażeniowego wydanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Zaprezentowane zostaną tytuły dla różnych grup wiekowych, poruszające tematy emocji, żałoby, relacji, ciała oraz innych ważne zagadnienia.
- 30-17.00 – Ewa Wilczyńska (sekretarz Polskiej Sekcji IBBY)– Upowszechnianie czytelnictwa w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej – praktyczne wskazówki dla nauczycieli
i bibliotekarzy.
Kilka słów o prelegentkach:
Iwona Leszczyńska-Wójcik jest doświadczoną nauczycielką wychowania przedszkolnego, która obecnie pracuje jako nauczycielka-bibliotekarka w Wydziale Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie. Jej zainteresowania obejmują małe formy teatralne oraz czytanie wrażeniowe. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi nauczycielami i pasjonatami literatury, prowadząc warsztaty, które mają na celu rozwijanie umiejętności pedagogicznych oraz promowanie innowacyjnych metod nauczania. Jest miłośniczką książek, teatru i filmu.
Agnieszka Kownatka-Ruszkowska – pasjonatka literatury dla dzieci i młodzieży. Swoimi czytelniczymi zachwytami dzieli się na łamach „Biblioteki w Szkole”, najważniejszego czasopisma branżowego, podczas organizowanych przez Akademię Biblioteki W Szkole – webinarów, na Instagramie (@bibliotekarka365) i w podcastach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie w serii „Agnieszka w Krainie Opowieści” . Nauczycielka bibliotekarka w Wydziale Wspomagania Edukacji PBW im. KEN w Warszawie. Sekretarz Warszawskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Nauczyciel Jutr@ (2022 r.), nagrodzona za pracę wychowawczą m. in. Nagrodą Prezydenta Warszawy i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Ewa Wilczyńska – sekretarz Polskiej Sekcji IBBY, absolwentka polonistyki, wychowania przedszkolnego oraz literatury dla dzieci i młodzieży. Product & marketing managerka wychowania przedszkolnego w wydawnictwie edukacyjnym Klett Polska. Współautorka publikacji „Supermoc książek w przedszkolu”. Współpracuje z wydawnictwami w zakresie redakcji książek dla dzieci i młodzieży. Współtworzyła warsztaty dla dzieci, a dziś na profilu Czytaki i spółka na FB i IG rekomenduje dobre książki dla małych i dużych. Spełnia się jako mama dwóch cudownych dziewczyn, kocha podróże, szczególnie fascynuje ją kultura Meksyku.