Sezon grzewczy już rozpoczęty. A wraz z nim powraca wciąż aktualny temat – zanieczyszczenie powietrza. Co możemy zrobić, o czym musimy pamiętać?
Wciąż dużym problemem są trujące spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe z indywidualnych gospodarstw domowych, zwłaszcza w zabudowie jednorodzinnej.
Aby zminimalizować ten problem przede wszystkim zwracajmy uwagę na to czym palimy w piecu oraz jakiej jakości jest nasz opał.
Pamiętajmy także, aby przed sezonem grzewczym sprawdzić przewody kominowe i je wyczyścić. Zwiększy to bezpieczeństwo w naszych domach i pozwoli zminimalizować ryzyko zatrucia się czadem. Można też zainstalować czujniki czadu, które ostrzegą nas w razie niebezpieczeństwa.
Przypominamy, że od dnia 24 lipca 2020 r. obowiązuje podjęta przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego uchwała w sprawie wprowadzenia na terenie województwa świętokrzyskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie niewłaściwych paliw, zwana w skrócie „uchwałą antysmogową.
Uchwała ta wprowadziła harmonogram eliminacji nieekologicznych źródeł ciepła:
- od dnia 1 lipca 2021 r. nie wolno spalać najbardziej zanieczyszczających powietrze paliw stałych, tj.: mułów i flotokoncentratów węglowych, węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%,
- od dnia 1 lipca 2023 r. nie wolo użytkować kotłów pozaklasowych tzw. kopciuchów (według normy PN-EN 303-5:2012),
- od 1 lipca 2024 r. nie wolno użytkować kotłów posiadających 3 i 4 klasę,
- od 1 lipca 2026 r. wolno użytkować kotły spełniające wymagania ekoprojektu zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe,
- od 1 lipca 2026 r. nie wolno użytkować kotłów na paliwo stałe w budynkach, jeśli istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci gazowej lub ciepłowniczej
Wymień piec
Zachęcamy mieszkańców Miasta i Gminy Morawica do skorzystania z dofinansowania na wymianę „starych kopciuchów”. Wymieniając ogrzewanie węglowe na gazowe można skorzystać z dotacji zarówno z budżetu Miasta i Gminy Morawica jak i z programu CZYSTE POWIETRZE. Natomiast w ramach Programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie na:
- wymianę starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania Programu,
- instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej,
- wentylację mechaniczna,
- mikroinstalację fotowoltaiczna,
- ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi – koszty materiałów i robocizny.
Pamiętajmy, każdy ma realny wpływ na jakość powietrza i może przyczynić się do jego poprawy.