Geopark „Geoland Świętokrzyski” chce wstąpić do Sieci Geoparków Globalnych UNESCO. Od wtorku, 17 lipca przebywa międzynarodowa komisja, która sprawdza atrakcje geologiczne w naszym regionie.
Stowarzyszenie Gmin”Geoland Świętokrzyski’’, które tworzy pięć gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny i Piekoszów, aplikuje do Sieci Geoparków Globalnych UNESCO. Przedstawiciele UNESCO – Mahito Watanabe z Japonii i Chris Woodley-Stewart z North Pennines Geopark z Anglii przez cztery dni będą sprawdzać największe atrakcje geologiczne członków Stowarzyszenia. Celem ich misji jest weryfikacja dotychczasowej działalności Geolandu Świętokrzyskiego. Odwiedzą oni wszystkie obiekty zlokalizowane na terenie pięciu gmin wchodzących w skład geoparku. Poddadzą ocenie formalnej i eksperckiej Geoland Świętokrzyski, która później pozwoli zadecydować czy uzyska on prestiżowy certyfikat Geoparków Globalnych UNESCO.
Przypomnijmy, Geopark „Geoland Świętokrzyski” w obecnych granicach funkcjonuje od 5 października 2015 r, kiedy zawiązano formalne porozumienie o współpracy pomiędzy pięcioma lokalnymi gminami: Kielce, Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny oraz Piekoszów. Stowarzyszenie zostało ustanowione w celu wspólnego działania gmin na rzecz rozwoju geoturystyki oraz powołania i utrzymania geoparku funkcjonującego w sieci europejskich i globalnych geoparków UNESCO. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy w Polsce geologiczny park krajobrazowy, reprezentujący bogactwo walorów przyrody nieożywionej w połączeniu z przyrodą ożywioną i dziedzictwem kulturowym.
W środę, 18 lipca eksperci z UNESCO odwiedzili gminę i miasto Chęciny. Spotkali się z Robertem Jaworskim, Burmistrzem Gminy i Miasta Chęciny.
– Na to spotkanie czekaliśmy od wielu lat. Chęciny od lat słyną ze swojego potencjału geologicznego. Myślę jednak, że wspólne działania kilku gmin w obszarze geoparku pozwolą na stworzenie mocnego produktu turystycznego, stanowiącego silną konkurencję dla innych ważnych geologicznie miejsc już nie tylko na arenie naszego kraju, ale i na arenie światowej – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, który opowiedział o walorach przyrodniczo – kulturowych i kierunkach rozwoju gminy, uzasadniając, dlaczego geopark, powinien być wpisany na listę UNESCO.
Następnie delegacja zwiedziła największe atrakcje naszej gminy, m.in. Niemczówkę, Zamek Królewski, Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej, skansen w Tokarni. Wizytację w gminie Chęciny komisja zakończy w Miedziance, gdzie zwiedzi Izbę Muzealną Górnictwa Kruszcowego i Rezerwat.
Jeżeli wszystkie etapy procedury weryfikacyjnej przebiegną pomyślnie, Geopark”Geoland Świętokrzyski’’ ma szansę stać się pierwszym Geoparkiem Globalnym UNESCO zlokalizowanym w całości na terytorium Polski.
– Wśród potencjalnych korzyści, jakie niesie za sobą uzyskanie certyfikatu i wejście do sieci Geoparków Globalnych UNESCO na pierwszy plan wysuwa się wzmocnienie turystycznej marki obszaru i podniesienie rangi jego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego do skali międzynarodowej. Stanowi to mocną podstawę dla budowania wizerunku geoparku i regionu świętokrzyskiego, jako obszaru unikatowego w skali światowej, którego potencjał endogeniczny i stworzona na jego bazie kompleksowa oferta turystyczna są w stanie przyciągnąć odwiedzających nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.”Geoland Świętokrzyski’’ jako inicjatywa samorządowa mająca służyć mieszkańcom tego obszaru, może tym samym stać się dźwignią dla jego rozwoju gospodarczego opartego na geoturystyce. Strategia ta zawiera w sobie nie tylko wizję wykorzystania potencjału geologicznego regionu, w który obfituje gmina Chęciny, ale również jego unikatowych walorów przyrodniczych i kulturowych. Ważnym elementem działalności Geoparku jest także pobudzanie przedsiębiorczości lokalnej bazującej na wspomnianym potencjale przyrodniczo-kulturowym – dodał Burmistrz Robert Jaworski.
O tym czy Geoland Świętokrzyski znajdzie się w Sieci Geoparków Globalnych UNESCO dowiemy się wiosną 2019 roku.