3.5 C
Kielce
wtorek, 5 listopada, 2024
Strona głównaAktualności„Czy wiesz, że…” – Ogólnopolska kampania profilaktyczna HIV/AIDS

„Czy wiesz, że…” – Ogólnopolska kampania profilaktyczna HIV/AIDS

Zobacz

Krajowe Centrum ds. AIDS w dniach 18 listopada – 8 grudnia br. przeprowadza kolejną odsłonę działań edukacyjno – informacyjnych pod hasłem „Czy wiesz, że…”, będących kontynuacją ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej HIV/AIDS z 2020 r. W obecnej edycji zwrócono szczególną uwagę na zagadnienia związane z profilaktyką farmakologiczną HIV/AIDS: PEP, PrEP, profilaktyka wertykalna oraz leczenie antyretrowirusowe (ARV).
Ponadto w okresie realizacji kampanii, w dniach 22–29 listopada 2021 roku obchodzony będzie Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV (ETT) oraz w dniu 1 grudnia 2021 roku – Światowy Dzień AIDS.

Działania prowadzone w ramach kampanii mają na celu zwrócenie uwagi na następujące zagadnienia związane z profilaktyką farmakologiczną HIV/AIDS:

  • profilaktykę przed narażeniem na zakażenie HIV, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych
  • profilaktykę po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) polegającą na podaniu leków antyretrowirusowych (ARV) w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia HIV
  • profilaktykę wertykalną – dotyczącą zapobiegania przeniesienia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane.
  • leczenie antyretrowirusowe (ARV) – dzięki dostępnym lekom antyretrowirusowym (ARV) możliwe jest zahamowanie namnażania się wirusa i niszczenia układu odpornościowego osoby zakażonej. Ilość wirusa (wiremia) w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki ARV zgodnie z zaleceniami lekarza, obniża się do bardzo niskich wartości. Osoby te są również mniej zakaźne dla swoich partnerów.

Kampania ma również zwiększyć wśród grupy docelowej świadomość szybkiej diagnostyki, w tym zwrócić uwagę na:

  • wykonanie testu jako jedynej metody rozpoznania zakażenia HIV (i innych infekcji przenoszonych przez kontakt seksualny).
  • test na HIV, który można wykonać bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo – w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Ich wykaz dostępny jest na stronie internetowej aids.gov.pl.

Kampania skierowana jest do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem osób z grup wiekowych: 18-34 lata i 35-49 lat oraz do:

  • kobiet w ciąży i ich partnerów,
  • osób dorosłych podejmujących kontakty seksualne bez zabezpieczenia (prezerwatywy) z partnerem, którego status serologiczny jest nieznany – najczęstsza droga przenoszenia HIV na świecie, także w Polsce,
  • osób dorosłych, których styl życia związany jest ze zmianą co najmniej jednego partnera seksualnego (np. wejście w nowy związek, zakończenie starego związku, kontakty seksualne także z kimś innym niż aktualny partner w trakcie trwania związku),
  • osób zakażonych HIV i chorych na AIDS oraz ich partnerów.

Fachową wiedzę i pomoc w temacie HIV/AIDS oraz innych infekcji przenoszonych przez kontakt seksualny można uzyskać:

Galeria

Aktualności

Babciu, dziadku! Rozłącz się, to oszust!

Ofiarą oszustów może stać się każdy, nie tylko osoby starsze. Dlatego warto ostrzegać i rozmawiać o tym, jak bezpiecznie...

Polecamy