3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościCztery miesiące, 20 tysięcy wykonanych testów

Cztery miesiące, 20 tysięcy wykonanych testów

Zobacz

 

Ponad 20 tysięcy testów na obecność koronawirusa wykonali do tej pory diagności Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Laboratorium w Podzamczu badaniem próbek pobranych w większości od mieszkańców województwa świętokrzyskiego zajmuje się od 4 miesięcy. Dziś w siedzibie Biobanku odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka Andrzeja Bętkowskiego, wicemarszałka Marka Bogusławskiego, dyrektora RCN-T Marcina Zawieruchy i dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Bogumiły Niziołek, podczas której podsumowana została dotychczasowa działalność laboratorium.

 

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne testy na koronawirusa wykonuje od 23 marca br. Zrobiono ich już ponad 20 tysięcy, a świętokrzyskie jest w Polsce liderem w liczbie ich wykonywania w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca. Jest też w czołówce pod względem całościowej liczby przeprowadzonych testów.

– Cieszę się, że jednostka Samorządu Terytorialnego, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w walce z pandemią ma swój udział i to znaczący. Utwierdza to nas w przekonaniu, że decyzja Zarządu Województwa o uruchomieniu zasobów laboratoryjnych w Podzamczu była słuszna. To już 4 miesiące, jak laboratorium funkcjonuje i w tym czasie pokazało, że należy do znaczących laboratoriów w walce z pandemią – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

Laboratorium w Podzamczu pracuje w cyklu 3-zmianowym, materiał do badań przyjmowany jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-3.00, a w weekendy od 8.00 do 14.00. Maksymalny czas oczekiwania na wynik, od momentu dostarczenia materiału z niezbędnymi dokumentami, wynosi 19 godzin.

– Testy na SARS Cov-2 robione są metodą PCR (polega na wielokrotnym powielaniu, zwykle w 30-40 cyklach, specyficznego fragmentu DNA) w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje się do nich m. in. specjalistyczne urządzenia, które pozwoliły na zautomatyzowanie i zoptymalizowanie pracy. Maszyny wykonują pracę 3 laborantów, dzięki nim proces testowania próbek jest szybszy i bezpieczniejszy, a wyniki bardziej precyzyjne, mniej podatne na błędy – powiedział dyrektor RCN-T Marcin Zawierucha.

Laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego może się także pochwalić tym – jak poinformował wicemarszałek Marek Bogusławski – że jest jednym z niewielu w Polsce, które przeszło pomyślnie renomowany międzynarodowy proces certyfikacyjny QCMD, który potwierdza wysoką jakość badań wykonywanych w laboratorium RCN-T. Składa się na nią nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt oraz wiedza i doświadczenie pracujących tu fachowców.
– Świętokrzyskie może być dumne z RCN-T, z ostatnich danych z Ministerstwa Zdrowia jesteśmy w czołówce, a dokładnie na drugim miejscu (dane z 20 lipca) w ilości wykonywanych badań w kierunku koronawirusa. Natomiast w ilości badań na jeden milion mieszkańców jesteśmy na miejscu pierwszym – dodał wicemarszałek.

Testy w RCN-T prowadzone są na podstawie umów z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz w ramach projektu „Stop Wirusowi” finansowanemu z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy