3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościCzłowiek orkiestra z Żeromszczyzny

Człowiek orkiestra z Żeromszczyzny

Zobacz

– Chcę ocalić muzykę ludową od zapomnienia – mówi Grzegorz Michta, utalentowany muzyk z Ciekot w gminie Masłów.

Kim jest Grzegorz Michta? Akordeonista, kompozytor, aranżer, autor tekstów, instruktor muzyczny, akompaniator oraz pedagog. Ale utalentowany muzyk z Ciekot w gminie Masłów nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, bo muzycznych pomysłów na promocję świętokrzyskiego folkloru mu nie brakuje. Gra w Kapeli Ciekoty, która święci triumfy na wielu konkursach i festiwalach. Jest też instruktorem muzycznym, między innymi w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, gdzie prowadzi Kapelę i Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna.

Wszystko zaczęło się od rodzinnej kapeli ludowej, którą w 1995 roku założył Ludwik Michta – ojciec Grzegorza. Jako kilkuletni chłopiec grał tam początkowo na bębenku. – Zafascynowany, nie tyle folklorem ile muzyką, postanowiłem kształcić swoje umiejętności w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach w klasie akordeonu, do której zapisał mnie ojciec. Później studiowałem na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na specjalizacji – prowadzenie zespołów muzycznych. Kształciłem się także w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończyłem klasę akordeonu – wylicza Grzegorz Michta.  

Muzyk kształcił się i jednocześnie grał w kapeli Ciekoty, by po kilkunastu latach objąć w niej stery. – Dzięki zdobytemu wykształceniu i zaangażowaniu, kapela zaczęła grać na coraz wyższym poziomie. Zacząłem nawiązywać współpracę z zawodowymi muzykami, zająłem się też aranżacją muzyczną. W efekcie kapela Ciekoty zaczęła także grać stylizowany folklor świętokrzyski i tak jest do dziś – opowiada muzyk. Jak podkreśla Grzegorz Michta szczególne znaczenie w działalności Kapeli Ciekoty odgrywa utwór „Polka Jagusia”. – To jest utwór, którym wygraliśmy bardzo dużo konkursów. Poleczkę grał pan Stanisław Jaguś, który był skrzypkiem w kapeli Ciekoty, jako jeden z pierwszych instrumentalistów. Będąc dzieckiem usłyszałem jego jedną część poleczki, która mi się spodobała. Po latach zapisałem te nuty, które były w mojej głowie i dokomponowałem kolejne dwie części zbliżone do tej pierwszej. Zaaranżowałem to pod kapelę. To był pierwszy utwór, który był chyba inspiracją do tworzenia i zapisywania tej muzyki dla kapeli Ciekoty i nie tylko… – zaznacza.

W 2014 roku przy pomocy fundacji Korzenie z Krakowa zespół nagrał  płytę właśnie z melodiami świętokrzyskimi o nazwie „Świętokrzyskie tańcowanie”. – Sięgaliśmy do skarbnicy folkloru świętokrzyskiego zebranego przez Oskara Kolberga – mówi muzyk.

Kapela Ciekoty pod kierownictwem Grzegorza Michty wciąż rozwija się muzycznie i zdobywa coraz większe uznanie na wielu konkursach i imprezach lokalnych i ogólnopolskich. Sam muzyk może pochwalić się między innymi wyróżnieniem w konkursie „Jawor – u źródeł kultury” w kategorii animator. Jury doceniło jego niebywały talent, profesjonalizm oraz zaangażowanie w pracę. Grzegorz Michta jest też laureatem dorocznej nagrody starosty kieleckiego w dziedzinie kultury. – Wydaje mi się, że bardzo dużo wniosłem do folkloru świętokrzyskiego. Pracowałem przez osiem lat w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, prowadząc muzycznie Zespół Pieśni i Tańca Kielce. Tam wraz z Kapelą Ciekoty nagrałem szesć suit z różnych regionów Polski w moim opracowaniu, na których zespół bazuje do dziś tworząc swoje układy taneczne. Jestem również instruktorem muzycznym. Współpracuję z zespołami z kilku kieleckich gmin. Przekazuje im swoje spostrzeżenia na dany utwór, a przede wszystkim dokształcam młode osoby, które pojawiają się w zespołach grając na różnych instrumentach. Uważam, że jest to bardzo cenne i ocala od zapomnienia muzykę ludową.

Z inicjatywy Grzegorza Michty powstało kilka zespołów. – Byłem jednym z założycieli zespołu „Górne Nutki” w Górnie, który prowadzę do dziś. To zespół z wielkimi sukcesami i osiągnięciami działający przy Szkole Podstawowej i Gminnym Ośrodku Kultury w Górnie. Kolejny zespołem, który założyłem to Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna, który powstał w 2019 roku przy Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Repertuar zespołu inspirowany folklorem świętokrzyskim jest w pełni autorski. Melodie komponuje sam, a aktualnie pracuję nad suitą krakowską dla zespołu. Repertuar poszerzają również pieśni patriotyczne. Zespół miał również w planach kolędy i pastorałki, ale na razie zabrakło czasu, by popracować nad takim repertuarem. – Żeby odciążyć zespół postanowiłem zaangażować uzdolnione dzieci z kapeli, która akompaniuje Zespołowi Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. Kapela powstała z mojej inicjatywy. Początku zaangażowałem do niej moją kilkuletnią córkę Nadię Michtę, która gra na skrzypcach, córkę mojej siostry Sandrę Nowakowską, która gra na trąbce, a także utalentowaną skrzypaczkę Michalinę Cedro. To były pierwsze osoby grające w kapeli. Niedługo później do naszego składu dołączyła flecistka Iga Jasińska wraz ze swoim synem Franciszkiem Jasińskim grającym na bębenku. Aktualnie gra w niej 7 osób – wylicza Grzegorz Michta. 

W nietypowy sposób Grzegorz Michta pozyskał do młodej kapeli klarnecistkę. – Nagraliśmy z Zespołem Żeromszczyzna teledysk do piosenki „Jaskółeczka”, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na kanałach społecznościowych. Obejrzała go też mieszkanka gminy Masłów, której córka Julia Marzec bardzo chciała grać w mojej kapeli. Dzięki temu teledyskowi kapela wzbogaciła się o zdolną klarnecistkę – śmieje się Grzegorz Michta.   

Młoda kapela zespołu Żeromszczyzna zadebiutowała w grudniu 2022 roku na gminnym koncercie kolęd w Domaszowicach znaną pastorałką „Gore gwiazda Jezusowi”. – Gdy zobaczyłem, jak dzieci szybko się uczą i jaką frajdę sprawia im wspólne muzykowanie i śpiewanie, postanowiłem napisać dla nich kolejną kolędę „Matusia otuliła”(w pełni autorska) i opracować pastorałkę „Z narodzenia Pana”. Spróbowaliśmy swoich sił w innych konkursach – mówi kierownik kapeli.

Młodzi muzycy mogą się już pochwalić pierwszymi rewelacyjnymi osiągnięciami w prestiżowych konkursach. Ostatnio kapela zajęła pierwsze miejsce podczas VI Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nocy niepojęta” w Kałkowie, a także pierwsze miejsce w kategorii zespołów folklorystycznych podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Teraz młodzi artyści zaprezentują się seniorom z powiatu kieleckiego podczas spotkania organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach i biskupa Marian Florczyka. Wydarzenie odbędzie się w Dniu Babci, 21 stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. – Myślę, że  wybór naszej dziecięcej kapeli na takie spotkanie z seniorami to strzał w dziesiątkę. Wydaje mi się, że nic bardziej nie cieszy babcie, dziadków jak spotkanie z wnukami, z dziećmi. A dzieci z kapeli wystąpią w pięknych regionalnych strojach, do tego z pięknym repertuarem bożonarodzeniowym, to powinno spodobać się seniorom – uważa Grzegorz Michta. Muzyk nie spoczywa na laurach, promując na różne sposoby świętokrzyski folklor w całym kraju. Jak przyznaje zajęć ma tak dużo, że coraz rzadziej bywa w swoich rodzinnych Ciekotach, gdzie mieszka.

– Zobaczę, co przyniesie życie, które zweryfikuje moje plany. Jestem otwarty na każdy rodzaj muzyki, także na kierunek folk etno. Ostatnio miałem również epizod z muzyką irlandzką i klezmerską – przyznaje.

Grzegorz Michta jest zafascynowany muzyką, ale ma także inne hobby, które jak mówi,  jest dla niego odskocznią od muzykowania. – Interesuje mnie agroturystyka. Mam małe gospodarstwo agroturystyczne, które prowadzę z mamą. Interesuje mnie też amatorski teatr wiejski. Zespół Jaworzanki, który prowadzę przygotował również kilka widowisk muzyczno-teatralnych, między innymi na podstawie książki Stanisława Suchorowskiego ”Wesele świętokrzyskie”. W każdej z nich jest moja muzyka. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że gram w tych przedstawieniach na bardzo archaicznym instrumencie jak Harmonia Polska Trzyrzędowa.  Mam dwa oryginalne ponad stuletnie egzemplarze w domu i właśnie w tych przedstawieniach też grałem na tej harmonii – mówi.

Czego można życzyć Grzegorzowi Michcie? – Pomysłów, czasu i zdrowia – odpowiada z uśmiechem muzyk.

Fot. CKiT „Szklany Dom” w Ciekotach

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy