3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024

Czas wyborów

Zobacz

Mamy szczególny czas w Polsce. Słowo „wybory” kojarzy nam się z Wyborami Prezydenckimi 2020 i całym zamieszaniem medialnym wokół nich. Ja dostaję codzienną ogromną dawkę informacji o tym wydarzeniu co sprawia, że nie mam ochoty o nim pisać. Zrozumiałym jest, że wezmę w nim udział, jednak z wielkim smutkiem, że stało się ono kolejną bitwą w wojnie polsko-polskiej. Tak naprawdę, wielu ważnych wyborów musimy dokonywać znacznie częściej. Codziennie musimy o czymś decydować a każda nasza decyzja powoduje powstanie kilku następnych. Gdy na przykład przyłapiemy nasze dziecko na niestarannym lub nie przemyślanym działaniu musimy przyjąć jakąś postawę. Czy robimy z tego powodu wielką awanturę tłumacząc czym jest staranność solidność i rozwaga, czy też lekko zwracamy uwagę a może w ogóle udajemy, że nie dostrzegliśmy tego faktu? Bez względu na opcję zmuszamy dziecko do przyjęcia jakiegoś stanowiska. Może przeprosić i obiecać poprawę, może próbować obrócić sytuację w żart a może iść w zaparte i twierdzić, że wszystko jest zrobione starannie i rozważnie. Oczywiście najprawdopodobniej połączy wszystkie te opcje we własną, dodając kilka detali od siebie. To pociąga konieczność rozważenia sytuacji i określenia możliwie najlepszej reakcji. Rozpatrując założenie, że staramy się wpoić dziecku rozwagę staranność i sumienność stajemy przed kolejnym wyborem: będziemy tylko moralizować czy też damy przykład swoim postępowaniem, starannością o relacje w rodzinie, dbaniem o własne zdrowie, o otoczenie, w którym żyjemy? Skoro tak to przecież zadamy sobie pytanie czy również wykonując swoją pracę nauczyciela, kierowcy, urzędnika, lekarza albo budowlańca wykazujemy się rozsądnym starannym działaniem i troską aby nasza praca dawała realne korzyści, była efektywna i zgodna z jej definicją? Czy moim głównym celem jako nauczyciela jest wspieranie dzieci, jako kierowcy bezpieczeństwo pasażerów i towarów, jako urzędnika życzliwe i efektywne wspieranie petentów, jako lekarza zdrowie i życie pacjentów a jako budowlańca rzetelne wykonanie powierzonych mi prac?

Ilość decyzji, które musimy podejmować jest różna dla każdego ale ogromna dla wszystkich. Niektóre wybory maja wpływ głównie na nasze życie ale są osoby, które mają trudniej bo regularnie muszą decydować wpływając na życie wielu osób. I tu ponownie posłużę się przykładem. Kiedy urzędnik postanawia o oznaczeniu ścieżek pieszo-rowerowych nad zalewem musi określić czy rowerzyści będą się poruszać po pasie wewnętrznym czy zewnętrznym. Jak w życiu, skutkuje to powstaniem kolejnych różnych opcji rozwiązania powstałych problemów. Zakładając, że wybierze wersję po zewnętrznej, od strony ławek to czy przenosić ławki czy też je obrócić? Jeżeli tylko obrócić to w jaki sposób zapewnić dojście do nich osobom, które chciałyby z nich korzystać? A poza tym obrócić tyłem czy bokiem do zalewu? Gdyby jednak przenieść, co zmniejszyłoby ryzyko kolizji pomiędzy siedzącymi spacerowiczami a rowerzystami na wąskiej ścieżce rowerowej, to gdzie je przenieść? Może na drugą stronę? Ale przecież wtedy ławki będą stale zajęte przez wędkarzy, którzy z tej strony mają najlepsze miejsca. Ale i to da się częściowo rozwiązać, można wydać zakaz wędkowania lub nie przestawiać a ścieżkę rowerową zrobić jako jednokierunkową? Tylko który kierunek wybrać zgodny czy przeciwny do ruchu wskazówek zegara? Jest jeszcze opcja aby newralgiczny odcinek ścieżki zrobić deptakiem wykupić kawałek gruntu i tamtędy puścić rowerzystów okrążających stojące ławki? Tak naprawdę jeszcze dwa inne rozwiązania nastręczają znacznie mniej dylematów. Pierwsze to poprowadzić ruch rowerowy po wewnętrznej a drugie to udawać, że wszystko jest dobrze.

Jest wiele spraw ważkich i błahych o których trzeba decydować. Nie ma się co łudzić że te mniej doniosłe nie będą skutkowały powstaniem kolejnych dylematów. Każdy z nas bez względu na wiek, zawód pozycję społeczną nie może uciec od dokonywania wyborów. Ich ilość możemy zredukować podejmując je jak najroztropniej, używając przy ich podejmowaniu swojej wiedzy, doświadczenia i wyobraźni. Życzę czytelnikom aby dokonywali jak najwięcej tych słusznych oraz żeby te chybione dało się łatwo cofnąć lub zmienić tworząc bezpieczne ścieżki naszego życia.

Michał Wojtasik

Galeria

Aktualności

Polecamy