3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościCytomammobus ŚCO wraca na profilaktyczny szlak

Cytomammobus ŚCO wraca na profilaktyczny szlak

Zobacz

Koniec przymusowego postoju cytomammobusa, spowodowanego pandemią SARS-CoV-2. Mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wraca na profilaktyczny szlak. Na początek z badań mammograficznych i cytologicznych finansowanych przez NFZ skorzystają mieszkanki Ponidzia.

 

Swoją trasę po blisko trzymiesięcznej przerwie cytomammobus ŚCO rozpoczął na Ponidziu. W najbliższych dniach cytomammobus będzie dyżurował:

8 lipca – w Skalbmierzu, przy stadionie sportowym, ul. Ppor. Sokoła 17,

9-10 lipca – w Czarnocinie, przy Urzędzie Gminy,

14-17 lipca – w Działoszycach, przy Urzędzie Gminy,

20-21 lipca – w Michałowie, przy Urzędzie Gminy.

Uwaga! Odwołany został pobyt cytomammobusa ŚCO w Kazimierzy Wielkiej (13-15.07) ze względu na sytuację epidemiologiczną w Urzędzie Gminy.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata. Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata.

Diagnostyka jest wykonywana w godzinach: 10.00-16.00. Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Rejestracja na badania pod numerem telefonu: 661 911 300.

Jak informuje dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, cytomammobus ŚCO dysponuje cyfrowym mammografem o wysokiej czułości i rozdzielczości zdjęć, gwarantującym dokładną diagnostykę. – W naszym cytomammobusie wykonujemy również dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek – mówi. Świętokrzyskie Centrum Onkologii było pierwszą placówką w województwie, która rozpoczęła ten rodzaj diagnostyki cytologicznej.

Jak podkreśla dr Smorąg, badania w cytomammobusie są wykonywane z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdym badaniu sprzęt jest odkażany. W mobilnej pracowni diagnostycznej mogą przebywać najwyżej dwie pacjentki. – Dlatego konieczne jest telefoniczne rejestrowanie się na badanie, aby uniknąć czekania w kolejce – dodaje.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy