Już w najbliższą niedzielę w gminie Mniów odbędą się Dożynki Powiatu Kieleckiego. W tym czasie stanie też cytobus, czyli mobilny gabinet położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz namiot profilaktyczny ŚCO. Będzie można wykonać darmową cytologię, a specjaliści będą udzielać fachowych porad profilaktycznych.

25 sierpnia, w godzinach od 13.00 do 18.30 w Mniowie podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Mniów będzie dyżurował cytobus, czyli mobilny gabinet położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Stanie też namiot profilaktyczny ŚCO. – Zapraszamy panie w wieku 25 – 59 lat do skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. W ramach jednej wizyty pacjentki będą miały wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym, co zapewnia dokładniejszą diagnostykę – mówi Izabela Opalińska z Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Warto podkreślić, że cytobus ŚCO jest pierwszym w Polsce mobilnym gabinetem położnej, w pełni wyposażonym. Wewnątrz pojazdu znajduje się również kabina higieny intymnej z bidetem, aby pacjentka mogła się rozebrać i przygotować do badania. Cytobus jest klimatyzowany. Rejestracja na badania pod numerem telefonu: 609 99 00 33

W namiocie ŚCO będzie można otrzymać bezpłatnie materiały edukacyjne na temat zdrowego stylu życia i profilaktyki onkologicznej, informacje o realizowanych przez ŚCO programach profilaktycznych, zaproszenia na badania profilaktyczne a także nauczyć się samobadania piersi na fantomach.


– Profilaktyka jest niezwykle istotna. Ogromnie się cieszę, że do gminy Mniów po raz kolejny zawita cytobus. Będą specjaliści, którzy wszystkim zainteresowanym udzielą fachowych porad w zakresie profilaktyki. Będzie też można zupełnie za darmo wykonać cytologię tu na miejscu w Mniowie. Zachęcam do skorzystania z tej możliwości – zaprasza wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak.

Galeria