Cyto Maniek czyli cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie dyżurował w ostatniej dekadzie sierpnia w Bejscach, Nowym Korczynie, Stopnicy i Pacanowie. Zapraszamy mieszkanki tych miejscowości na bezpłatne badania profilaktyczne: mammografię i cytologię.
Mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w której mieści się pracownia mammograficzna z bardzo precyzyjnym cyfrowym mammografem oraz gabinet położnej, w najbliższych dniach odwiedzi:
- 22-23 sierpnia – Bejsce (miejsce stacjonowania: parking Urzędu Gminy)
- 24-25 sierpnia – Nowy Korczyn (obok muszli koncertowej/ stadionu sportowego, ul. Rzeźnicza 30)
- 26-29 sierpnia – Stopnicę (przy ośrodku zdrowa, ul. Kościuszki 12a)
- 30-31 sierpnia – Pacanów (przy remizie OSP).
Bezpłatna mammografia – zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi – jest przeznaczona dla pań w wieku 50-69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.
Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z programem badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.
Ponadto w cytomammobusie ŚCO prowadzona jest bezpłatna diagnostyka molekularna wirusa HPV (wirus HPV jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy) – w ramach pilotażowego programu realizowanego przez ŚCO, badanie przeznaczone dla kobiet w wieku 30 – 59 lat. Uwaga! Badanie HPV – DNA nie jest badaniem na życzenie. O tym, czy pacjentka zostanie zakwalifikowana do pilotażowych badań HPV-DNA zdecyduje losowo system informatyczny po wprowadzeniu jej danych.
Na badania należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Diagnostyka jest prowadzona w godzinach 10.00-16.00. Uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk.
Przypominamy, że diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega zaleceń przeciwepidemicznych, jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji. Po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie musiały czekać w kolejce.
Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Profilaktyka raka piersi – subregion północny RPSW.08.02.02 -26-0001/20; Profilaktyka raka piersi – subregion południowy RPSW.08.02.02 -26-0003/20; Profilaktyka raka szyjki macicy – subregion północny RPSW.08.02.02-26-0002/20; Profilaktyka raka szyjki macicy – subregion południowy RPSW.08.02.02-26-0004/20). Projekty są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych może skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia).