Dzisiaj w Sali Narad im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „CYBERBANK 3.0”, współfinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego w ramach programu edukacji ekonomicznej. Spotkanie otworzył p.o. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Zbigniew Nowak.
Celem projektu, którego realizacja rozpoczęła się w ubiegłym roku jest upowszechnianie zasad bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej oraz popularyzacja wiedzy na temat bezpiecznego inwestowania i świadomego zaciągania zobowiązań za pośrednictwem sieci Internet wśród osób w wieku aktywności zawodowej. W ramach tego przedsięwzięcia zrealizowano m.in.: warsztaty dla funkcjonariuszy, spotkania edukacyjne z przedstawicielami oddziałów banków komercyjnych oraz cykl spotkań edukacyjnych w formie debat, w których uczestniczyło blisko 1000 osób.
W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyła m.in. kadra kierownicza świętokrzyskiego garnizonu, policyjni profilaktycy, kierownicy dzielnicowych, oficerowie prasowi, funkcjonariusze pionu kryminalnego oraz przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację projektu. Konferencje tą oficjalnie otworzył p.o. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Zbigniew Nowak.
Krótko o roli Narodowego Banku Polskiego podczas kolejnej już edycji projektu „Cyberbank” opowiedział Pan Krzysztof Szczerba – Zastępca Dyrektora NBP o/Okręgowy Kielce, który podczas swojego wystąpienia zapewnił o dalszej współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach.
W trakcie dzisiejszego spotkania wystąpili prelegenci, reprezentujący różne dziedziny. Między innymi Pan Przemysław Ponikowski, Dyrektor Oddziału Banku Credit Agricole w Kielcach omówił temat bezpiecznego bankowania. Dr Monika Wojtkowiak z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach przeprowadziła interaktywny wykład na temat “E-prawdziwej rzeczywistości” i roli kłamstwa w Internecie. Natomiast policjant z Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przedstawił sposoby ochrony przed phishingiem i innymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Na koniec funkcjonariusz z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przedstawił zagrożenia w cyberprzestrzeni związane z oszustwami „na legendę”.
Źródło: KWP w Kielcach