3.5 C
Kielce
sobota, 18 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościĆwiczenia „Dobrów 2022” – żeby być przygotowanym na każdą możliwość

Ćwiczenia „Dobrów 2022” – żeby być przygotowanym na każdą możliwość

Zobacz

W miniony piątek przed południem do dyżurnego buskiej komendy wpłynęło zgłoszenie, że na terenie Zakładu Produkcji Chemicznej w Dobrowie doszło do rozszczelnienia zbiornika z gazem ziemnym. Gdy strażacy prowadzili działania ratownicze na terenie zakładu, jeden z pracowników wykorzystując powstałe zamieszanie podpalił las. Próbując uniknąć odpowiedzialności karnej uciekł w nieznanym kierunku. Sytuacja skomplikowała się bardziej, gdy okazało się, że w okolicy płonącego lasu zaginęła dwójka dzieci, będących na grzybobraniu z rodzicami. Policjanci ustalili, że zaginie dzieci są przetrzymywane w charakterze zakładników przez sprawcę podpalenia, który wraz z nimi ukrył się w budynku na terenie zakładu. To krótkie streszczenie scenariusza ćwiczeń, w których brali udział buscy policjanci.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju w miniony piątek brali udział w ćwiczeniach dowódczo – sztabowych pod kryptonimem „Dobrów 2022”. Głównym celem ćwiczeń było skoordynowanie działań służb ratunkowych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Ćwiczenia rozpoczęły się od wpłynięcia zgłoszenia do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju o tym, że na terenie Zakładu Produkcji Chemicznej w Dobrowie doszło do rozszczelnienia zbiornika z gazem ziemnym. Podczas gdy strażacy prowadzili działania ratownicze na terenie zakładu, jeden z pracowników wykorzystując powstałe zamieszanie podpalił las. Mężczyzna następnie uciekł w nieznanym kierunku. Sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej, gdy policjanci zostali poinformowani, że w okolicy płonącego lasu zaginęła dwójka dzieci, które brały udział z rodzicami w grzybobraniu. Wkrótce policjanci ustalili, że zaginie dzieci są przetrzymywane w charakterze zakładników przez sprawcę podpalenia, który wraz z nimi ukrył się w budynku na terenie zakładu. Na miejsce zdarzenia skierowany zostaje patrol z Komisariatu Policji w Stopnicy. Po potwierdzeniu informacji i rozpoznaniu sytuacji, na miejsce zdarzenia przybywają kolejni policjanci, między innymi grupa negocjatorów. Negocjacje z mężczyzną, który przetrzymuje dzieci nie przynoszą oczekiwanego efektu. Istnieje podejrzenie, że mogą u niego występować zaburzenia psychiczne. W tej sytuacji podjęta została decyzja o skierowaniu na miejsce grupy interwencyjnej oraz ratowników medycznych. Policjanci obezwładnili napastnika. Zarówno mężczyźnie jak i zakładnikom udzielono niezbędnej pomocy przedmedycznej i psychologicznej. Miejsce zdarzenia zabezpieczono w celu wykonania niezbędnych czynności procesowych.

To były założenia ćwiczeń. Symulowane zdarzenia przebiegały zgodnie z wyznaczonym planem oraz odzwierciedlały rzeczywiste działania. Ćwiczenia miały na celu współgranie działań wszystkich służb ratunkowych – policjantów, strażaków oraz ratowników medycznych. Dzięki prowadzonym systematycznie ćwiczeniom, uczestniczące w nich służby mają okazję ze sobą współpracować i wymienić się swoimi doświadczeniami.

Opr. TP

Źródło: KPP w Busku – Zdroju

Galeria

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy