3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaCiekawy weekend w Muzeum Narodowym

Ciekawy weekend w Muzeum Narodowym

Zobacz

Interesująco zapowiada się rozpoczynający się właśnie weekend w Muzeum Narodowym w Kielcach. Zapraszamy do zwiedzania, słuchania muzyki i relaksu w kontakcie ze sztuką.

Już w piątek 26 sierpnia zapraszamy na koncert zatytułowany “Chopinowskie inspiracje”, który rozpocznie się o godz. 19.00 w ogrodzie włoskim przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Tego wieczoru wystąpią dwaj utalentowani młodzi pianiści – Eryk Parchański oraz Piotr Sałajczyk.

Eryk Parchański jest absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, studentem drugiego roku Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego za osiągnięcia artystyczne.

Piotr Sałajczyk to pianista, kameralista, pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez krytyków zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Jest laureatem nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”.

W razie deszczu koncert zostanie przeniesiony do wnętrz pałacowych. Wstęp wolny.

W niedzielę 28 sierpnia o godz. 12.00 w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, przy rynku odbędzie się oprowadzanie po wystawie czasowej “Władysław Hasior. Poetyckość rzeczy”. Spotkanie poprowadzi kurator ekspozycji, dr Artur Ptak.
Władysław Hasior był przede wszystkim rzeźbiarzem, ale wiele z jego prac wymyka się wyłącznie tej jednej klasyfikacji. Działał na pograniczu gatunków sztuki – w indywidualny sposób łączył rzeźbę z malarstwem, inspirował się architekturą, włączał w swoje prace elementy rzemiosła artystycznego. Przede wszystkim jednak tworzył asamblaże, czyli przestrzenne kompozycje symboliczne, zestawiając przedmioty codziennego użytku z typowym materiałem artystycznym.
Sztuka Hasiora jest silnie zakorzeniona w tradycjach ludowych, a w szczególności w ludowej religijności. Władysława Hasiora można również określić jako artystę pogranicza: balansował bowiem na styku różnorodnych dziedzin sztuki i równoważył tradycję ze współczesnością. Poruszał tematykę sacrum, ale przez pryzmat przedmiotów codziennego użytku, zestawiał prowincjonalne wyroby podhalańskiej sztuki ludowej z podpatrzonymi podczas wyprawy po Europie Zachodniej nowymi trendami pop-artu, krytykował kicz i patos, nie trzymając się od nich z daleka. Te kontrasty czynią go więc artystą dialogicznym.

Przypominamy, że w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego wydał paszport turystyczny dla dzieci i młodzieży „Podróżnik Europejski”, który zawiera opis 24 atrakcji turystycznych regionu, które skorzystały z funduszy europejskich. Do 9 września br. realizowana jest specjalna akcja „Zwiedzaj Świętokrzyskie z Podróżnikiem Europejskim”. Aby wziąć udział, trzeba odwiedzić przynajmniej 5 miejsc opisanych w paszporcie i zebrać 5 pieczątek. Na pierwszych 100 podróżników czekają upominki.

Paszporty można odebrać w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich i Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Aktualności

Nie zatrzymał się na znaku „STOP”, zatrzymali go dzielnicowi!

W poniedziałkowy wieczór, na jednym ze skrzyżowań w gminie Strawczyn, miejscowi dzielnicowi zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierujący nie...

Polecamy