Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Podzamcza wzięli udział w warsztatach realizowanych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
W Instytucie Chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyły się ostatnie warsztaty projektu „Każdy może zostać naukowcem 2” realizowanym przez uczelnię.
Na zajęciach wychowankowie PMOW w Podzamczu mieli możliwość wykonać ciekawe doświadczenia m.in. rozdzielanie barwników roślinnych metodą chromatografii kolumnowej, fluorescencja porfiryn wyizolowanych ze skorupy jaja kurzego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się doświadczenie o nazwie magiczna zmiana barwy gdzie użyto błękit metylenowy. Dodanie roztworu błękitu metylenowego do roztworu glukozy i wodorotlenku sodu zabarwia roztwór na kolor niebieski po pewnym czasie zachodzi reakcja chemiczna, która powoduje zanik barwy. Potrząśnięcie naczynia doprowadza energię do układu dzięki czemu w obecności tlenu ponownie powstaje błękit metylenowy barwiąc roztwór na niebiesko.
Wychowankowie zostali zapoznani także ze szkłem i sprzętem laboratoryjnym oraz zasadami bezpieczeństwa podczas przebywania w miejscu jakim jest pracownia chemii. Tą część warsztatów poprowadziły pani dr Beata Szczepanik oraz pani mgr Iwona Łazarska.
Druga cześć zajęć dotyczyła działu chemii spożywczej. Prowadzące zapoznały wychowanków ze składem chemicznym surowców, produktów, analizą chemiczną surowców,produktów spożywczych. Wychowankowie mogli się przekonać ile jest białka w danym produkcie za pomocą reakcji ksantoproteinowej, badali właściwości białek i cukru, rozpuszczalność tłuszczów, poznawali właściwości tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Wiedzę na ten temat przekazały pani mgr Andżelika Kamizela oraz pani mgr Magdalena Jakubczyk.
Warsztaty przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. Młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach. Wychowankowie wykazali się aktywnością, Prowadzący doskonale przygotowani do realizacji tego typu zajęć z dużą wiedzą potrafili zaciekawić słuchaczy. Bardzo dobra prezentacja dotycząca tematu. Niestety to były ostatnie warsztaty projektu. Udział w zajęciach był wartościowy i przydatny, aktywizujący młodzież do dalszej edukacji i zdobywania wiedzy i wykształcenia.