Cyberprzestępcy nieustannie próbują wyłudzać pieniądze i szukają różnych sposobów, aby nieuczciwie się wzbogacić. Jedną z najnowszych metod jest oszustwo internetowe zawierające fałszywe ogłoszenia w związku z inwestycjami w kryptowaluty. Celem przestępców jest oczywiście wyłudzenie pieniędzy, a nawet przejęcie kontroli do bankowości internetowej i „wyczyszczenie konta”. Kolejny raz apelujemy, aby nie stracić zdrowego rozsądku i nie dać się nabrać na fałszywe ogłoszenia.
Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 52-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego, która została oszukana w związku z inwestycjami w kryptowaluty. Z relacji kobiety wynikało, że dzień wcześniej skontaktował się z nią mężczyzna, który zaproponował jej inwestycje na rynku kryptowalut. Fałszywy menadżer poinformował 52-latkę, że zainwestowane przez nią uprzednio pieniądze w kwocie 100 złotych zarobiły dla niej, aż 50 000 złotych. Zachęcona rozmowami, zdecydowała się na współpracę celem wypłaty zarobionych środków. Dzwoniące do niej kolejno osoby poleciły ostrowczance zainstalowanie na swoim urządzeniu aplikacji do zdalnego pulpitu. Po czym poleciły jej wykonanie przelewu na łączną kwotę 8 000 złotych. Niczego nie świadoma kobieta postępowała zgodnie z otrzymanymi wskazówkami. Kiedy zorientowała się, że z jej konta zniknęło łącznie 9 000 złotych uświadomiła sobie, że padała ofiarą cyberprzestępców.
Podczas inwestowania pieniędzy – szczególnie w kryptowaluty, powinniśmy wiedzieć i pamiętać:
• Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku kontaktów zdalnych (telefonicznych oraz e-mailowych) z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowej. Dobrze jest zweryfikować tożsamość tych osób oraz prawdziwość deklarowanego celu kontaktu.
• Inwestowaniem powinny zajmować się osoby, które posiadają co najmniej minimalną wiedzę na temat technologii Blockchain, kryptowalut, oraz powodów, które wpływają na jej zmienność.
• Nie powinniśmy przeznaczać na inwestycje więcej środków, niż możemy aktualnie stracić.
• Przy podjęciu decyzji o inwestycji, potencjalny podmiot, w który chcemy zainwestować środki finansowe, należy sprawdzić na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz w miarę możliwości na stronach internetowych prowadzonych przez zagraniczne jednostki nadzoru nad rynkiem finansowym.
• Musimy wziąć pod uwagę również to, czy broker inwestycyjny jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego lub inny organ zagraniczny takiego nadzoru.
• Musimy zwrócić też uwagę, jaki jest cel inwestycji, czy inwestycja jest zabezpieczona, czy istnieje możliwość i sposób złożenia reklamacji na niezgodne z prawem działania.
• Należy zwrócić uwagę na jurysdykcję prawną emisji kryptowalut, która może nam utrudnić w przyszłości ewentualne składanie roszczeń odszkodowawczych lub skarg z tytułu nierzetelnej realizacji umów.
• Inwestorzy, którzy już posiadają kryptowaluty i kryptoaktywa powinni pamiętać o tym, aby nie udostępniać osobie nieupoważnionej dostępu do swojego klucza prywatnego.
Opr. EW
Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski