Mieszkańcy Zaborowic mogą mieć prawdziwy powód do radości. Nareszcie przez całą już miejscowość biegnie chodnik. Właśnie oddano do użytku drugi etap prac nad budową ciągu pieszego, w ramach którego powstało ponad 1400 metrów nowego chodnika. Inwestycja była współfinansowana przez dwa samorządy – gminy Mniów oraz Powiatu Kieleckiego.

Końca dobiegły prace związane z budową położonego przy drodze powiatowej chodnika w Zaborowicach. Wykonawcą generalnym inwestycji było wyłonione w drodze przetargu Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych LECH Leszek Pióro z Górna. Inwestycja kosztowała 723 tysiące 810 złotych, z czego 336 tysięcy złotych przekazała gmina Mniów, a powiat kielecki 387 tysięcy 810 złotych. – Była to kontynuacja wybudowanego tu już w poprzednich latach chodnika – poinformował wójt gminy Mniów, Mariusz Adamczyk podczas uroczystego otwarcia inwestycji. – W pierwszym etapie realizacji inwestycji chodnik został wykonany do szkoły, a teraz wybudowaliśmy go od szkoły aż do końca miejscowości – poinformował gospodarz gminy.

Uroczystość odbioru chodnika odbyła się tuż przed remizą OSP w Zaborowicach. Zebranych powitał wójt gminy Mniów, Mariusz Adamczyk, który w imieniu lokalnego samorządu i mieszkańców złożył serdeczne podziękowania za wsparcie inwestycji staroście Powiatu Kieleckiego, Michałowi Godowskiemu, dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach, Pawłowi Gratce i radnemu powiatowemu Stefanowi Pacakowi. Podziękowania otrzymał również obecny podczas otwarcia chodnika członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, Piotr Żołądek. – To była długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Gdyby nie ogromne wsparcie Urzędu Marszałkowskiego na czele z marszałkiem Adamem Jarubasem oraz Starostwa Powiatu Kieleckiego, nie udałoby nam się wykonać tylu inwestycji. To miliony, jakie zostały na przestrzeni ostatnich lat wpompowane w rozwój nie tylko infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, ale także infrastruktury sportowej i oświatowej. Nie tak dawno oddawaliśmy w Zaborowicach boisko wielofunkcyjne, niebawem inwestycja w sieci wodociągowe, wymianę oświetlenia na energooszczędne, rozpiszemy także przetarg na zakup samochodu dla tutejszej jednostki, a dziś oddajemy blisko 1,5 kilometra nowego chodnika, który będzie służył bezpieczeństwu mieszkańców – podkreślał wójt, Mariusz Adamczyk, który wraz z przewodniczącym rady gminy Mniów, Jackiem Szmitem, wręczył pamiątkowe grawertony i specjalne podziękowania na ręce członka Zarządu, Piotra Żołądka, starosty Michała Godowskiego oraz dyrektora Pawła Gratki. – Cieszę się, że dzięki współpracy naszych samorządów, powstają takie inwestycje, które służą mieszkańcom naszego powiatu. Nowe drogi i chodniki to bezpieczeństwo i komfort przemieszczania – mówił starosta kielecki Michał Godowski. – Patrząc na dynamiczny rozwój gminy Mniów w ostatnich latach można śmiało powiedzieć, że mamy tu do czynienia z prawdziwym skokiem cywilizacyjnym. Dzięki ogromnym staraniom wójta Mariusza Adamczyka o środki zewnętrzne gmina zrobiła prawdziwy krok milowy w drodze do polepszenia warunków życia mieszkańców. Z tego miejsca, za wszystkie te działa pragnę podziękować gospodarzowi gminy Mniów, który zawsze walczy do samego końca o każdą przysłowiową złotówkę dofinansowania, a mieszkańcom życzyć dalszych owocnych inwestycji – życzył członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Żołądek.

Jak podkreślali obecni podczas uroczystego otwarcia chodnika, był on ogromnie potrzebny. – Głównie ze względu na uczęszczające tędy do szkoły dzieci. Teraz wszyscy mogą bezpiecznie poruszać się po całej miejscowości – podkreślał radny, Krzysztof Augustyniak, który za zrealizowanie inwestycji dziękował wspólnie z sołtysem Eugeniuszem Stacherą. Nowy chodnik poświęcił ksiądz dr Zbigniew Kołton, proboszcz parafii w Zaborowicach.- Dzięki ciężkiej pracy i ofiarności powstają w Zaborowicach tak wielkie dzieła – zaznaczył ksiądz dr Zbigniew Kołton podczas poświęcenia chodnika.


Warto dodać, że ciąg pieszy w Zaborowicach to nie jedyny chodnik na terenie gminy Mniów, jaki powstanie jeszcze w tym roku przy współfinansowaniu dwóch samorządów, gminy Mniów i Starostwa Powiatowego w Kielcach. Wybudowany będzie jeszcze chodnik w miejscowości Borki oraz w Grzymałkowie przy ulicy Kościelnej. Powstaną także dwa odcinki chodników przy drodze powiatowej w Malmurzynie, gdzie przebudowy doczeka się także droga. Przebudowane zostanie również skrzyżowanie w Mniowie, a droga Pałęgi-Filipy właśnie została oddana do użytku. W sumie na rozbudowę i przebudowę infrastruktury drogowej obydwa samorządy zabezpieczyły w swoich budżetach po 1 milion 300 tysięcy złotych. – Z budżetu gminy wydamy w tym roku w sumie blisko dwa miliony złotych zarówno na drogi i chodniki gminne, jak i powiatowe, do których samorząd Powiatu Kieleckiego dołoży 1 milion 300 tysięcy złotych. W sumie daje to całkiem pokaźną sumę ponad 3 milionów stu tysięcy złotych na infrastrukturę drogową w 2018 roku – podkreśla wójt, Mariusz Adamczyk.

Galeria