Po wnikliwej analizie kilkudziesięciu czynników eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego,spośród ponad dwustu małych polskich miast (do 20 tysięcy mieszkańców),wskazali 63 miejscowości przyjazne dla mieszkańców i zapewniające im dobre warunki do życia. To także miasta, które pomimo pandemii mają przed sobą dobre perspektywy rozwoju. Na tej liście znalazły się Chęciny, które razem z Włoszczową,jako jedyne z województwa świętokrzyskiego, wskazano do miana „miasta dobrego życia”
Badania wskazały ponadprzeciętnie wysoki stopień rozwoju
Polski Instytut Ekonomiczny, typując miasta z dobrymi perspektywami na przyszłość, poddał analizie blisko pięćdziesiąt czynników. Wśród nich badano między innymi poziom bezpieczeństwa w mieście, przyrost naturalny, poziom rozwoju technologii cyfrowej, współpracę władz miasta z biznesem, dostępność terenów inwestycyjnych, poziom ochrony i stan środowiska naturalnego, świadomość ekologiczną mieszkańców, gotowość władz miasta do współpracy z innymi miastami, potrzebę kultywowania tradycji, identyfikowanie się mieszkańców z miastem, czy też plany zagospodarowania przestrzennego w mieście. Warto zaznaczyć, że wszystkie wskazane przez ekspertów „miasta dobrego życia” charakteryzują się dobrą sytuacją finansową. To miasta, zadbane i ładne, otwarte dla wszystkich, kultywujące tradycję, dbające o środowisko, a także o edukację i naukę. To także miasta przyjazne dla biznesu i atrakcyjne dla turystów, będące też ważnym ośrodkiem kultury i rekreacji w regionie. Wreszcie to miasta z silną pozycją w danym województwie, które zapewniają jednocześnie mieszkańcom atrakcyjne warunki życia.
Mimo pandemii Chęciny mają przed sobą dobrą perspektywę
Polski Instytut Ekonomiczny wyniki swoich badań ankietowych opublikował już pod koniec 2019 roku w raporcie pod tytułem „Scenariusze rozwoju małych miast”. Raport ten został zweryfikowany z początkiem bieżącego roku, uwzględniając skutki pandemii i został zatytułowany „Weryfikacja scenariuszy rozwoju małych miast w perspektywie 2035”. Jak z niego wynika, w związku z pandemią i jej skutkami, sytuacja większości małych miast w Polsce uległa pogorszeniu. Niemniej jednak, po szczegółowej weryfikacji i analizie ponad dwustu małych miast, eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazali 63 małe miasta jako „miasta dobrego życia”. To oznacza, że miasta te nadal mają przed sobą optymistyczne perspektywy rozwoju w najbliższych latach.
Wyróżniono tylko dwa miasta z regionu świętokrzyskiego
Wśród wyróżnionych 63 miast z całej Polski znalazły się także Chęciny. Razem z Włoszczową to jedyne małe miasta, jakie ulokowano na liście „miast dobrego życia” z województwa świętokrzyskiego. Zgodnie z raportem to właśnie w tych miastach wciąż będzie się dużo inwestowało dzięki ich stabilnej i dobrej kondycji finansowej, co nadal zapewni mieszkańcom atrakcyjne warunki do życia. – Zarówno mnie, jak i mieszkańcom Chęcin, jest bardzo miło. Przyznaję, że jest to powód do prawdziwej satysfakcji, że to, co robimy w ostatnich latach jest zauważane i doceniane przez niezależnych ekspertów, w tym wypadku z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ten fakt z pewnością mobilizuje do kolejnych działań i rozwoju miasta i gminy Chęciny. Nie ukrywam, że ostatnie miesiące nie były dla samorządów łatwe ze względu na panującą pandemię. Niestety, koronawirus nie ominął też naszego urzędu. Pomimo wielu trudności, musieliśmy szybko dostosować się i nauczyć sprawnego zarządzania w nieco innej rzeczywistości, tak aby nie zaniedbać codziennych spraw, wspierając przy tym mieszkańców i jednocześnie nadal realizując rozpoczęte inwestycje, a także planując kolejne. Jak zawsze skupiliśmy się też na pozyskiwaniu środków zewnętrznych, ogłaszaniu kolejnych przetargów na zadania znajdujące się w budżecie gminy na dany rok i kolejne. Od lat staramy się zapewniać naszym mieszkańcom jak najlepsze warunki do życia. Znalezienie się wśród zaledwie 63 małych miast z całego kraju na liście „miast dobrego życia” to dla nas wielkie wyróżnienie. Cieszę się, że eksperci docenili nasze starania stawiając nas w czołówce samorządów, które mają dobre perspektywy na przyszłość. Zrobimy wszystko, aby cała nasza gmina nadal sukcesywnie się rozwijała – zapowiada burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Pełny raport PIE dostępny jest https://pie.net.pl
Czym jest Polski Instytut Ekonomiczny?
Z informacji, które znajdują się na stronie www.pie.net.pl, 22 września 2018 r. weszła w życie ustawa o Polskim Instytucie Ekonomicznym, która zlikwidowała Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowy Instytut Badawczy i powołała Polski Instytut Ekonomiczny. Zajmuje się on dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.