Jak podają źródła, zabytkowy ratusz w Chęcinach został wzniesiony w 1837 roku. W 1856 roku budynek musiał przejść pierwszy remont. Ostatni generalny remont przeprowadzony został w 2008 roku. Gruntowne odrestaurowanie zabytkowego budynku umiejscowionego na Placu 2 Czerwca w Chęcinach, w związku z jego fatalnym stanem, zajęło obecnym władzom aż dwa lata. W grudniu 2010 roku oddano chęciński ratusz do użytku w zupełnie nowym blasku. W tym roku budynek obchodzi 180-lecie swojego istnienia.
Usytuowany w centralnym miejscu Górnego Rynku chęciński ratusz jest jednym z najpiękniejszych zabytków królewskiego miasteczka. Właścicielem gmachu jest gmina, a dziś mieści się tam siedziba Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach. Ratusz jest piętrową budowlą wzniesioną w 1837 roku. Na głównej elewacji widnieje zegar. Budowla została wykonana 180 lat temu przez firmę Majera Ginsberga. Niestety, wykorzystanie złej jakości materiałów budowlanych sprawiło, że budynek musiał zostać poddany remontowi zaledwie dziewiętnaście lat później, w 1856 roku. Podczas tego remontu zatarta została pierwotna klasycystyczna architektura budynku, który posiadał arkadowy, wgłębny portyk na głównej osi. Prawdopodobnie wcześniej wznosił się tu inny ratusz, który w XVII wieku uległ zniszczeniu. Podczas tragicznych wydarzeń pacyfikacji Chęcin 2 czerwca 1944 roku budynek pełnił niechlubną rolę sądu. Hitlerowcy wprowadzali tu kolejno oskarżonych o kolaborację mieszkańców gminy na krótki i niesprawiedliwy sąd, po czym wyprowadzali na śmierć
Budynek, w którym swoją siedzibę znalazł Urząd Gminy i Miasta przez lata był zaniedbywany. W roku 2008 władze gminy podjęły decyzję o jego renowacji. – W tamtym czasie, stan techniczny Urzędu był fatalny, a jego wygląd urągał wręcz instytucji, jaką jest Urząd. Pomimo tego, decyzja o przeprowadzeniu gruntownego remontu nie była łatwa – przyznaje Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. – Nie mogliśmy jednak dłużej czekać. Cały budynek był drogi w utrzymaniu ze względu na przestarzałe instalacje. Obiekt był w coraz gorszym stanie. Pomieszczenia były w większości za ciasne i niefunkcjonalne, na dodatek było w nich zimno i ciemno. Dwie części budynku nie były ze sobą połączone, co wiązało się z koniecznością ciągłego wychodzenia na zewnątrz. Wykończenie pomieszczeń było przestarzałe.– przypomina gospodarz gminy.
I tak, w styczniu 2008 roku, część pracowników Urzędu przeniosła się do budynku Synagogi i rozpoczął się kapitalny remont wpisanego do rejestru zabytków obiektu, który potrwał aż do grudnia 2010 roku. – Początkowo myśleliśmy, że remont potrwa znacznie krócej. Jak się jednak okazało w trakcie prac, liczący grubo ponad 150 lat budynek był w znacznie gorszym stanie niż przypuszczaliśmy – wspomina Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. W pierwszej kolejności trzeba było wymienić stropy między parterem a pierwszym piętrem. Podobnie było na kolejnej kondygnacji. Do tego więźba dachowa również wymagała wymiany. W ramach remontu chęcińskiego ratusza budynek został ocieplony, zyskał nowy dach i piękną elewację. Wymieniono w nim także okna i drzwi oraz wszystkie instalacje wewnątrz. Nad pracami remontowymi przy XIX-wiecznym, zabytkowym budynku pieczę przez cały czas sprawował Wojewódzki Konserwator Zabytków. W tym czasie, przez całe 2 lata, władze gminy oraz część urzędników borykało się z trudnymi warunkami pracy w starym budynku XVII-wiecznej Synagogi, gdzie brak było centralnego ogrzewania, a w pomieszczeniach panowała dokuczliwa wilgoć. Bez względu na niekomfortowe warunku Urząd musiał jednak funkcjonować, zwłaszcza, że był to czas intensywnych prac mających na celu pozyskanie dużych środków unijnych.
Po kilku miesiącach od zakończenia gruntownego remontu, z początkiem marca 2011 roku dokonano uroczystego otwarcia chęcińskiego ratusza. – To był dzień, na który długo czekaliśmy – przyznał Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, podczas otwarcia obiektu. – Nareszcie nasz Urząd wygląda lepiej, stosownie do rangi, jaką spełnia. Obywatele są przyjmowani w dobrych warunkach, w zupełnie innym standardzie. Już nie mamy się czego powstydzić – mówił Burmistrz Jaworski. Podczas uroczystego otwarcia gmach Urzędu Gminy poświęcił ówczesny Dziekan Dekanatu Chęcińskiego, ks. Mirosław Kaczmarczyk, a po uroczystym przecięciu wstęgi zaproszono wszystkich na zwiedzanie budynku. Ciekawy wykład na temat historii powstania gmachu Urzędu przedstawił ówczesny dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków Dariusz Kalina, który jest Honorowym Obywatelem Gminy Chęciny.
W czerwcu tego samego roku wizytę w Urzędzie złożył ś.p. biskup Kazimierz Ryczan, który również dokonał uroczystego poświęcenia budynku oraz krzyża, wiszącego od tamtej pory nad wejściem.
Dziś, stojący w samym centrum królewskiego miasteczka, zabytkowy budynek Urzędu Gminy i Miasta Chęciny, pięknie komponuje się ze zrewitalizowanym Rynkiem i zagospodarowanym Wzgórzem Zamkowym. Powstała pewnego rodzaju harmonia ładu przestrzeni i zagospodarowanych obiektów dziedzictwa kulturowego. Dzięki podjętej przed laty przez władze gminy decyzji o jego gruntownym odrestaurowaniu, po 180 latach gmach ratusza, w którym wciąż zapadają najważniejsze decyzje dotyczące rozwoju gminy, przypomina o dawnych latach, łącząc przeszłość z teraźniejszością dla przyszłości.
Agnieszka Olech