W oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach realizowany jest projekt, który ma na celu wsparcie w zakresie wczesnej edukacji i opieki nad dziećmi. Projekt „Chęcińska Grupa Bystrych Przedszkolaków” skierowany jest do najmłodszych mieszkańców gminy, a jego głównym założeniem jest rozszerzenie oferty oddziału przedszkolnego poprzez organizację zajęć rozwijających jakość edukacji przedszkolnej, oferując dzieciom nowe, rozwijające zajęcia dydaktyczno- wychowawcze.
Poprzez organizację dodatkowych zajęć projekt pomaga wyrównać szanse edukacyjne, rozwijać umiejętności podstawowe i przekrojowe oraz wspierać dzieci w przezwyciężaniu ich indywidualnych trudności. W zajęciach bierze udział 15 dzieci w wieku przedszkolnym, które uczęszczają do oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2024/2025. Szczególna uwaga poświęcona jest również doskonaleniu kadry nauczycielskiej – sześciu nauczycieli bierze udział w szkoleniach, które pozwalają im lepiej sprostać wyzwaniom pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Dzięki projektowi, dzieci z terenu gminy Chęciny mają szansę rozwinąć swoje pasje, zainteresowania oraz zdolności. Program projektu zakłada, że poprzez zaplanowane działania, dzieci nie tylko pokonają swoje trudności, ale także zyskają radość i satysfakcję z nauki i zabawy.
Projekt przewiduje szereg zajęć, które mają na celu rozwój fizyczny, intelektualny, społeczny i emocjonalny dzieci. Stymulują one ciekawość, kreatywność i umiejętności dzieci, pomagając im w odkrywaniu swoich talentów oraz kształtowaniu postaw prospołecznych i proekologicznych.
W ramach projektu realizowane są następujące zajęcia:
1. „Ruch to zdrowie” – zajęcia z zakresu integracji sensorycznej.
Celem zajęć jest stymulacja centralnego układu nerwowego poprzez pobudzenie receptorów zmysłowych. Podczas zajęć dzieci pod okiem specjalisty wykonują różnorodne ćwiczenia, angażujące całe ciało oraz układy zmysłów
2. „W tęczowym świecie sensozabawy” – zajęcia z sensoplastyki
Na zajęciach dzieci odkrywają, eksperymentują i tworzą, angażując wszystkie zmysły, co pozytywnie wpływa na optymalizację ruchową.
3. Robo Team” – zajęcia z robotyki
Zajęcia z zakresu robotyki intensywnie stymulują rozwój dzieci, które poprzez doskonałą zabawę poznają tajniki programowania i zaawansowanej robotyki. Zajęcia rozwijają logiczne myślenie, pobudzają kreatywność, wyobraźnię i pozwalają rozpocząć przygodę z technologią na wyższym poziomie.
4. „Music&Dance” – zajęcia muzyczno-taneczne
Głównym celem jest wyciszenie, relaksacja, rozładowanie napięcia emocjonalnego, stresu, niepokojów i lęków u dzieci. Taniec to świetna forma ćwiczeń, która poprawia koordynację, równowagę i elastyczność a przez to prawidłową postawę ciała, sprawność fizyczną, umiejętność koncentracji i pracy w grupie.
5. „Klub małego ekologa” – zajęcia przyrodniczo – ekologiczne
Zajęcia mają na celu poznawanie przyrody, rozwój zainteresowań i rozbudzenie ciekawości naturą i środowiskiem. Ponadto dostarczają dzieciom wiele możliwości przeżywania nowych doznań i wzbogacenia wiedzy, które sprzyjają rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu
6. „Pies najlepszy przyjaciel” – zajęcia z dogoterapii
W ramach zajęć odbywają się spotkania ze specjalnie wyszkolonym do pracy z dziećmi psem terapeutycznym, edukacja dzieci z zakresu poznania podstawowych zasad bezpiecznego obcowania z psem np. jak podejść do psa, prawidłowo go głaskać oraz jak rozpoznawać sygnały wysyłane przez niego.
7. „Kim będą, gdy dorosnę” – zajęcia z doradztwa zawodowego
Zajęcia będą organizowane w formie wycieczek pieszych do pobliskich miejsc pracy np. PZOZ, komisariatu policji, straży pożarnej, gabinetu weterynarza, do cukierni itp. lub w formie spotkań z zaproszonymi gośćmi do oddziału przedszkolnego będącymi przedstawicielami różnych zawodów – wybranych i wskazanych przez rodziców w ankietach, z którymi warto zapoznać dzieci. Celem zajęć jest wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami najbliższymi ich otoczeniu, kształtowanie postawy pracy i motywacji do działania, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci, ich uzdolnień oraz stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń.
8. „Można różnić się pozytywnie” – zajęcia z kształtowania postaw antydyskryminacyjnych
Ich głównym celem jest przeciwdziałanie marginalizacji oraz wykluczeniu wśród dzieci. Mają formę projekcji filmowych, pracy grupowej, ćwiczeń, rozmów i dyskusji
9. „Eksperymenty młodego naukowca” – warsztaty naukowo – doświadczalne – wycieczki edukacyjne.
Forma nauki poprzez zabawę jest ciekawsza, eliminuje nudę i tym samym zachęca dzieci do aktywnego i radosnego uczestnictwa. Zajęcia takie dają dzieciom dużo uśmiechu i satysfakcji z dobrze zrealizowanego zadania czy wykonanego arcydzieła. Podczas warsztatów dzieci wykonują pod okiem prowadzącego kolorowe eksperymenty w nowoczesnych laboratoriach, przeróżne doświadczenia uzupełnione sporą dawką wiedzy naukowej.
Jednym z zadań projektów jest również doskonalenie kompetencji kadry do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. W ramach projektu nauczyciele wzięli udział w dwóch kursach.: „Jak radzić sobie z trudnymi emocjami u dziecka” oraz „Trening zastępowania agresji”. Szkolenia umożliwiają kadrze nabycie i poszerzenie wiedzy oraz umiejętności istotnych w zakresie m. in. umiejętnego zarządzania grupą, dyscypliny w grupie, radzenia sobie z trudnymi emocjami u dziecka, wybuchami złości i zastępowania agresji, rozwiązywania konfliktów rówieśniczych.
„Chęcińska Grupa Bystrych Przedszkolaków” to projekt, który stawia na indywidualne podejście do dzieci, z uwzględnieniem ich potrzeb edukacyjnych, emocjonalnych i społecznych. Dzięki takim inicjatywom przedszkolaki zyskują szansę na lepszy start w edukację, a ich rozwój intelektualny, społeczny i psychoruchowy jest wspierany w sposób kompleksowy.
Wartość projektu wynosi 86 290,00 złotych, wysokość dofinansowania to aż 77 661,00. Projekt realizowany jest w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków EFS+.