Za nami kolejna 51 rocznica przemarszu I Kompani Kadrowej przez Chęciny. Przy tej okazji pragniemy Państwu przedstawić sylwetkę Stanisława Atłasa – mieszkańca Chęcin, który był jedną z trzech osób, należących do Kompani i ciężko pracujących na rzecz odzyskania wolności.
W wykazie Legionistów Polskich znajdującym się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku znaleźć można notkę biograficzną jednego z trzech mieszkańców Chęcin – uczestników I Kompanii Kadrowej – Stanisława Atłasa.
Stanisław Atłas urodził się w 1897 roku w Chęcinach. Był synem Jana i Magdaleny. W 1918 roku ożenił się z Magdaleną z Wilczyńskich i doczekał czwórki dzieci. W dniu 11 sierpnia 1914 roku wstąpił w Chęcinach do oddziałów strzeleckich (1. Kompanii Kadrowej). Następnie służył w 3. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Po kryzysie przysięgowym został internowany w Szczypiornie. Z początkiem lipca 1919 roku rozpoczął służbę jako dozorca więzienny w Więzieniu Ciężkim na Świętym Krzyżu. Na skutek zapalenia płuc, wywołanego ciężkimi warunkami pracy, zmarł w 1927 roku. W 1933 roku, pośmiertnie został odznaczony przez Józefa Piłsudskiego Krzyżem Niepodległości za pracę na rzecz odzyskania wolności.
Agnieszka Olech