Zamek Królewski w Chęcinach znalazł się w ścisłym gronie zaledwie dziesięciu najlepszych produktów turystycznych Polski. CERTYFIKAT Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny 2017 r. przyznany dla chęcińskiej warowni osobiście odebrał Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie.
W konkursie zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną Zamek Królewski w Chęcinach walczył w głosowaniu o tytuł najlepszego produktu turystycznego w Polsce. O Certyfikat za Najlepszy Produkt Turystyczny 2017 r. ubiegało się po jednym produkcie turystycznym z każdego województwa. – Każde województwo miało swojego faworyta, ale akurat w świętokrzyskim to my dostąpiliśmy tego zaszczytu. Już samo reprezentowanie województwa na forum krajowym to wielki prestiż – mówił tuż przed zakończeniem głosowania Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Zamek Królewski w Chęcinach najlepszym w kraju
Jak się okazało podczas jubileuszowej 15. gali konkursu, która odbyła się 23 listopada w Warszawie, Zamek Królewski w Chęcinach znalazł się wśród 10 najlepszych produktów turystycznych roku 2017 w Polsce. Tym samym, prestiżowy CERTYFIKAT Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) na Najlepszy Produkt Turystyczny odebrał Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, z rąk prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Roberta Andrzejczyka oraz dyrektora Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej POT Jacka Janowskiego, przewodniczącego Kapituły. Gratulacje składał także Jacek Kowalczyk, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego – Znalezienie się wśród najlepszych w kraju to dla nas wielki zaszczyt i powód do dumy – mówił tuż po odebraniu CERTYFIKATU POT Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. – Po zakończonej w kwietniu 2015 roku realizacji projektu pn. „Zamek Królewski w Chęcinach historycznym miejscem mocy Ziemi Świętokrzyskiej – kompleksowe zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego i organizacja ponadregionalnego wydarzenia Oblężenie Chęcińskiej Warowni”, która trwała blisko dwa lata, zainteresowanie turystów zabytkiem gwałtownie wzrosło. W ubiegłym roku Zamek odwiedziło ponad 200 tysięcy turystów z kraju i zagranicy, a w tegoroczny weekend majowy na Zamek weszło blisko 11 tysięcy odwiedzających. Te dane mówią o tym, że Zamek Królewski w Chęcinach jest w czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie świętokrzyskim. W 2016 roku łącznie chęcińskie atrakcje odwiedziło w sezonie turystycznym ponad pół miliona osób – poinformował Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, a dyrektor departamentu odpowiedzialnego m.in. za promocję i turystykę w urzędzie marszałkowskim, Jacek Kowalczyk, prezes świętokrzyskiego oddziału ROT przekonywał, że Zamek Królewski w Chęcinach jest perełką turystyczną regionu świętokrzyskiego.
CERTYFIKAT Polskiej Organizacji Turystycznej to wielki prestiż
Biorąc pod uwagę dane statystyczne, chęciński Zamek, okrzyknięty jedną z największych atrakcji już nie tylko regionu, ale i kraju cieszy się niegasnącą sławą i bije rekordy popularności. – Odrestaurowanie zamku było prawdziwym strzałem w dziesiątkę – mówi włodarz Gminy i Miasta Chęciny, Burmistrz Robert Jaworski. – Nie ukrywam, że cały czas wprowadzamy coraz to nowsze atrakcje. Chcemy, żeby Zamek tętnił życiem – podkreśla Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który nie ukrywa dumy z przyznanego przez Polską Organizację Turystyczną CERTYFIKATU na Najlepszy Produkt Turystyczny dla Zamku Królewskiego.
Jak podkreślano, jubileuszowa edycja ogólnopolskiego konkursu na najlepszy produkt turystyczny była na bardzo wysokim poziomie. Do walki o prestiżowe Certyfikaty POT, stanęło tym razem 45 produktów z całego kraju, które wcześniej zostały uhonorowane przez regionalne organizacje turystyczne. Produkty zostały zgłoszone w pięciu kategoriach: wydarzenie cykliczne, pakiet usług, obiekt, szlak oraz obszar.
Agnieszka Olech