Po ponad 35 latach od budowy obiekt dworca w Kielcach dostał drugie życie. Nowoczesny budynek przyciąga słynną zachowaną i zmodernizowaną konstrukcją przypominającą spodek, nowoczesnymi rozwiązaniami i udogodnieniami dla pasażerów oraz mediateką, w której odwiedzający będą mogli obejrzeć filmy, wypożyczyć książki, lub audiobooki, ale również zagrać na konsolach. W uroczystym i symbolicznym przecięciu wstęgi odnowionego obiektu wziął udział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
– Obiekt bardzo dobrze znany nie tylko w regionie, ale w Polsce. Pamiętam jego pierwszą wizjonerską wersję i ten trochę gorszy czas. Dlatego cieszę się, że teraz tak błyszczy. Jest to jeden z najpiękniejszych dworców w Polsce. Jest wizytówką Kielc oraz całego regionu. Centrum będzie służyło nie tylko mieszkańcom regionu, ale całej Polski – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Całkowita wartość modernizacji wyniosła ponad 68,5 mln zł, ze wsparciem unijnym w wysokości prawie 70 proc. – To długo oczekiwany dzień. Otwieramy nowoczesne Centrum Komunikacyjne, które ma wiele dodatkowych wartości, między innymi: zachowanie wizjonerskiego stylu. Słynny spodek za nami znów staje się wizytówką miasta – mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Wewnątrz zmodernizowanego dworca znajdują się: punkt sprzedaży biletów ZTM, który zostanie przeniesiony z ulicy Warszawskiej, kasy biletowe prywatnych przewoźników, poczekalnia dzienna czynna od 6:00 do 22:00, poczekalnia nocna czynna całą dobę, ruchome schody, bezpłatne toalety, kiosk, gastronomia oraz automaty z przekąskami, darmowa sieć WiFi, gniazdka elektryczne przydatne do naładowania laptopa, smartfona czy tabletu. Obiekt w pełni przystosowany jest dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W okolicy dworca znajduje się parking na 58 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 80 miejsc postojowych dla autobusów i busów. Ponadto przygotowano strefę Kiss & Ride, czyli wyznaczone miejsce służące do krótkiego postoju dla tych, którzy są podwożeni samochodami na dworzec. Dla pasażerów chcących skorzystać z usług taxi, postój został wyznaczony po wschodniej stronie dworca.
1 września na dworcu rozpocznie działalność mediateka, która będzie się znajdować na antresoli. Podróżni i odwiedzający będą mogli tam oglądać filmy, wypożyczyć książki, lub audiobooki, ale również zagrać na konsolach do gier i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Mediateka jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
Na początku funkcjonowania Centrum Komunikacyjnego od 1 września 2020 roku z jego usług korzystać będzie 31 przewoźników. Dworzec obsługiwać będzie 63 linie w tym 3 międzynarodowe i 30 dalekobieżnych. W dni robocze realizowanych będzie 395 odjazdów, w soboty 183, a w niedziele 114.
Przebudowa dawnego dworca autobusowego w Kielcach jest jednym z zadań wchodzących w skład złożonego projektu „Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach”, dofinansowanego łącznie w wysokości 184,5 mln zł ze środków unijnych w ramach działania 2.1 „Zrównoważony transport miejski” z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Beneficjentem projektu (Centrum Komunikacyjne w Kielcach) jest Gmina Kielce, jednostką realizującą – Zarząd Transportu Miejskiego, a instytucją pośredniczącą POPW 2014-2020 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.