Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, został zaproszony do wystąpienia w roli eksperta podczas IV Europejskiego Kongresu Samorządów, na który zjechało ponad dwa tysiące osób – liderów samorządowych, przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, kultury oraz organizacji pozarządowych z ponad 40 krajów. Tegoroczne forum odbyło się pod hasłem „Samorząd strategią dla przyszłości”.
Podczas IV Europejskiego Kongresu Samorządów na zróżnicowany program złożyło się pięć ścieżek tematycznych, obejmujących ponad sześćdziesiąt wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów i prezentacji. Można śmiało powiedzieć, że przez dwa dni Kraków stał się centrum samorządności. Zdaniem Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny, Roberta Jaworskiego, Europejskie Forum Samorządów stanowi doskonałą platformę do dyskusji na temat rozwoju gmin, jak również do rozpoczęcia współpracy na różnych polach.
Jak podkreślano w trakcie jednego z bloków programowych pt. „Popularny zabytek w małej gminie – kłopot czy szansa?, w którym Burmistrz Robert Jaworski wystąpił w charakterze eksperta, wiele miejscowości znanych jest w całym kraju za sprawą popularnych obiektów zabytkowych. Obiekty te są swego rodzaju znakiem firmowym, przyciągają wielu turystów. Z drugiej strony narzucają różnorodne ograniczenia wynikające między innymi z wymogów konserwatorskich, a często wymagają ogromnych nakładów. – Czy więc zabytek to szansa, czynnik promocji i źródło dochodów gminy, czy raczej kłopot i konieczność nieprodukcyjnych wydatków? – pytał moderator panelu dyskusyjnego Andreea Danescu, prezes Stowarzyszenia ESCU z Rumunii. Na to pytanie próbowali odpowiedzieć eksperci i praktycy, którzy wzięli udział w konferencji. Wśród nich znaleźli się: Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, Jarosław Lasecki – właściciel Zamku Bobolice, Roman Polikrowski – mer, Rada Miejska miejscowości Zbaraż na Ukrainie, Sebastian Staniszewski – zastępca burmistrza Miasta i Gminy Wąchock oraz Elisabeth von Küster – prezes Pałacu w Łomnicy. Dyskusją kierował Juliusz Braun, były prezes Telewizji Polskiej, członek Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, wykładowca warszawskiego Collegium Civitas.
– Na przykładzie Gminy i Miasta Chęciny mogę śmiało stwierdzić, że zabytki położone na terenie naszej gminy, a w szczególności królewski Zamek w Chęcinach, stały się szansą rozwoju dla naszego regionu. Dzięki pozyskanym milionowym dotacjom z Unii Europejskiej udało nam się przywrócić naszym zabytkom dawny blask, ku uciesze turystów, którzy przyjeżdżają do nas coraz chętniej. Tylko w ubiegłym roku Zamek w Chęcinach odwiedziło ponad 188 tysięcy turystów, a w całej gminie było ich ponad pół miliona. Te liczby mówią same za siebie. Chęcińska warownia stała się rozpoznawalną w całym kraju marką. Zamek został okrzyknięty perełką regionu świętokrzyskiego. Przyjeżdżają do nas prawdziwe tłumy, a to daje szansę na rozwój także lokalnym przedsiębiorcom – podkreślał Burmistrz, Robert Jaworski, podczas panelu eksperckiego dotyczącego popularnych zabytków w małych ojczyznach.
Europejski Kongres Regionów to jedna z największych konferencji międzynarodowych w Europie. Organizatorem IV Europejskiego Kongresu Samorządów była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój, a partnerem i miastem gospodarzem już po raz czwarty był Kraków
Agnieszka Olech