Wyjazd w okolice malowniczej Niedzicy obfitował w atrakcje turystyczne. Był także czasem odpoczynku, okazją do integracji i wymiany doświadczeń.
Jak co roku, na zakończenie sezonu artystycznego Burmistrz zabrał artystów na wycieczkę. Tym samym podziękował za zaangażowanie i pracę na rzecz Miasta i Gminy Morawica. W piątek – 7 października, tuż po godzinie szóstej rano, 80 – osobowa grupa wyruszyła w kierunku malowniczych Pienin. Pierwszym punktem zwiedzania był kościół Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, który figuruje na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Następnie wycieczka pojechała do miejscowości Kluszkowce, podołtarz papieski, gdzie 9 lipca 1978 r. kardynał Karol Wojtyła odprawił Eucharystię z okazji dnia Ruchu Światło-Życie. Po obiedzie w Krościenku przyszedł czas na zwiedzanie Muzeum Pienińskiegowe wsi Szlachtowa. O dziedzictwie regionu i zagadkach przeszłości opowiadał artystom przewodnicy PTTK ze Szczawnicy. Kolejnym punktem w planie było zwiedzanie Pijalni Wód Mineralnych znajdującej się w stylowym „Domu nad zdrojami” w Szczawnicy. Obiekt wybudowany przez Józefa Stefana Szalaya w 1863 roku do dziś dnia pełni swoją rolę, więc wycieczkowicze mieli możliwość spróbowania każdej z sześciu wód mineralnych dostępnych w pijalni.
Sobotni poranek przywitał artystów iście londyńską aurą. Na szczęście gęsta mgła szybko opadła pozwalając podziwiać widoki z pokładu statku „Harnaś” podczas rejsu po Zbiorniku Czorsztyńskim. Kolorowe liście drzew odbijały się intensywnie w tafli jeziora, a artyści nie mogli oderwać wzroku od kolejnych mijanych po drodze wapiennych skał i zamków górujących nad taflą wody. Obowiązkowym punktem na trasie wycieczki było zwiedzanie Zamku „Dunajec” – średniowiecznej warowni, która stała się plenerem wielu filmów. Morawiccy artyści z zaciekawieniem obejrzeli komnaty zamkowe, a także wysłuchali historii o tajemniczym, nieodnalezionym skarbie. Tuż po obiedzie, korzystając z przepięknej, słonecznej pogody, udali się na spacer na zaporę wodną. To niepowtarzalne miejsce urzekło artystów, a magia krajobrazu i zapierające dech bajkowe widoki zachwyciły i pozwoliły cieszyć się niezwykle ciepłą, jak na tę porę roku pogodą.
Zespoły folklorystyczne oraz ludowi artyści pielęgnują i kultywują tradycje oraz lokalny folklor. Uświetniają swoimi występami najważniejsze wydarzenia kulturalne, religijne i patriotyczne. Wspaniałym artystom życzymy wytrwałości w dążeniu do celu oraz niekończącej się inspiracji.
Sylwia Szewczyk