Rodziny i osoby samotnie gospodarujące, które w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej poniosły straty w budynkach mieszkalnych, w których rodzina mieszkała w momencie zdarzenia klęskowego i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych w oparciu o posiadane środki własne, mogą składać wnioski i ubiegać się o niezbędną pomoc w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chęcinach, Radkowska 29, 26-060 Chęciny.
Pomoc przyznawana jest na podstawie art. 40 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz.U z 2023r. poz. 901 z późń.zm.) oraz zasad udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na udzielanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej dla osób i rodzin poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych, zatwierdzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 20 kwietnia 2022 r. (w załączeniu) oraz Zarządzenia Nr 81/2022 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 13 lipca 2022r.
Świadczenia przyznawane w ramach systemu pomocy społecznej służą zaspokojeniu najbardziej elementarnych i podstawowych potrzeb, a także mają charakter zabezpieczeniowy, nie zaś ubezpieczeniowy, co w praktyce oznacza, że ich celem nie jest całkowita rekompensata poniesionych strat.
Kwoty zasiłków przyznawane będą w oparciu o oszacowania procentu szkód. Szacowanie szkód oraz określenie procentowej wartości zasiłku będzie poprzedzone badaniem Komisji Gminnej. Udzielona pomoc pochodzić będzie z rezerwy celowej budżetu państwa.
Przy przyznawaniu pomocy istotne jest, że:
- Jeżeli w zniszczonym lub uszkodzonym budynku/lokalu mieszkalnym gospodarstwo domowe nie było prowadzone w dniu zdarzenia klęskowego, nie zachodzą przesłanki do przyznania pomocy.
- Przy ustalaniu zasadności oraz wysokości pomocy organ gminy bierze pod uwagę uzyskane odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia budynku/lokalu mieszkalnego.
- W przypadku, gdy osoba uprawniona nie rozliczy poniesionych wydatków (np. nie przedstawi rachunków lub faktur) albo przeznaczy pomoc na wydatki niezgodne z celem, na jaki została ona udzielona albo kwota udzielonej pomocy (np. wskutek uzyskanego odszkodowania) przekracza wysokość szkód wyrządzonych zdarzeniem klęskowym, zwrot środków z tytułu udzielonej pomocy następuje na podstawie ustawy o pomocy społecznej.
Aktualne zasady udzielania pomocy umieszczone są na stronie internetowej:
MSWiA: https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych
Wojewody: https://bip.kielce.uw.gov.pl/bip/prawo/zarzadzenia-wojewody/19952,812022.html