3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościBohaterowie i bohaterki niepodległości

Bohaterowie i bohaterki niepodległości

Zobacz

Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało cykl krótkich portretów filmowych prezentujących bohaterów niepodległej Polski. Materiały filmowe przypominają sylwetki mężczyzn i kobiet, które przyczyniły się do powstania i rozwoju wolnej Polski.  

Portrety filmowe dostępne są na: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/bohaterowie-i-bohaterki-niepodleglosci-pakiet-edukacyjny-do-wykorzystania-w-szkolnych-klasach/

Do każdego z portretów filmowych przygotowane zostały materiały, które mogą być pomysłem na ciekawe zajęcia o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku w instytucjach kultury i szkołach albo być przyczynkiem do zorganizowania rocznicowego projektu.

Prezentacja materiałów odbędzie się podczas specjalnego webinaru 3 listopada, godz. 18.00-19.30. Aby wziąć w nim udział, należy zarejestrować się za pomocą formularza znajdującego się na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/bohaterowie-i-bohaterki-niepodleglosci-pakiet-edukacyjny-do-wykorzystania-w-szkolnych-klasach/

Webinar odbędzie się na platformie ZOOM.

Na stronie niepodlegla.gov.pl dostępne są też bezpłatne zestawy scenariuszy zajęć i propozycje innych działań wokół filmowych portretów bohaterów i bohaterek, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i odbudowy Polski.  

Biuro programu „Niepodległa” zachęca również do wykorzystania dwóch gotowych wystaw tematycznych, które można wydrukować na dowolnym nośniku lub opublikować w internecie. Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

Na każdej planszy można znaleźć mapy, od schematycznych , wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania z Polski i z zagranicy. Są one dowodem, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918 – 1923 i w jaki sposób ważne wydarzenia historyczne, m.in. powstania śląskie i sejneńskie, plebiscyty czy wojna polsko-bolszewicka, miały konsekwencje w atlasach świata. Ekspozycja składa się z 15 plansz.

Natomiast wystawa „Tak powstawała Niepodległa” przedstawia proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobek II Rzeczypospolitej. Tematy plansz to:

  • Walka o polską tożsamość do 1918 roku,
  • Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918,
  • Polska mozaika,
  • Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości,
  • Wyzwania systemu edukacji
  • Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku,
  • Sportowy duch,
  • Piękne rzeczy,
  • Zdrowie i opieka medyczna,
  • Architektura,
  • W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.

Planszom towarzyszy również plakat promujący wystawę. Ekspozycja składa się z 11 plansz.

Źródło: Biuro Programu Niepodległa

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy