3.5 C
Kielce
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaGospodarkaBIOWIND. Łapiemy wiatr w żagle

BIOWIND. Łapiemy wiatr w żagle

Zobacz

Jak przekonać społeczności lokalne do korzyści płynących z rozwoju energetyki wiatrowej – na te pytanie szukają odpowiedzi uczestnicy międzynarodowych warsztatów, które w ramach projektu BIOWIND odbywają się w irlandzkim Sligo. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego jest jedynym polskim partnerem tego przedsięwzięcia.

Położone w północno-zachodniej części Irlandii na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego miasto Sligo jest gospodarzem warsztatów odbywających się w ramach projektu BIOWIND „Zwiększenie akceptacji społecznej dla energii wiatrowej w regionach UE poprzez planowanie oparte na środowisku i społeczności lokalnej”. Przedsięwzięcie, realizowane z programu Interreg Europa 2021-2027, ma na celu wspieranie wymiany doświadczeń, nowatorskich rozwiązań i budowanie potencjału instytucji uczestniczących w przygotowaniu i realizacji polityk rozwoju regionalnego dotyczących energetyki wiatrowej. Uczestniczy w nim jedenastu partnerów z ośmiu krajów, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Podczas warsztatów, których gospodarzem są władze Północno-Zachodniego Regionu w Irlandii, dyskutowano  m.in. o tym, jak przekonać społeczności lokalne do korzyści płynących z rozwoju energetyki wiatrowej, prezentowano także dobre praktyki, które mogą być wykorzystane przez partnerów projektu w ich regionach.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się m.in. z krajową polityką energii wiatrowej w Irlandii, wymieniali doświadczenia dotyczące wpływu czynników społecznych na rozwój OZE. Na ostatni dzień spotkania, środę, 20 września zaplanowano wizytę studyjną w Północno-Zachodnim Regionie w Irlandii.

Warto dodać, że realizacja projektu BIOWIND ma wspierać  unijne regiony we wdrażaniu przepisów ze zmienionej dyrektywy w sprawie energii odnawialnej oraz Europejskiego Zielonego Ładu. Jego zadaniem jest także promowanie bezpieczeństwa energetycznego  poprzez przyśpieszenie rozwoju energetyki wiatrowej. W dwudniowym spotkaniu w Sligo uczestniczą przedstawiciele departamentów: Inwestycji i Rozwoju oraz Przyrody i Klimatu na czele z jego dyrektorem – Anną Pichetą – Oleś, a także Paweł Rędziak – zastępca burmistrza Ożarowa.

Projekt BIOWIND realizowany jest w ramach programu Interreg Europa 2021-2027, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (Departament Inwestycji i Rozwoju) przy wsparciu Departamentu Przyrody i Klimatu, jako jedyny polski partner projektu, dysponuje na jego realizację budżetem w wysokości 739 tys. zł, z czego 591 tys. zł to dofinansowanie unijne.

 

Galeria

Aktualności

Plantacja stanęła w ogniu, a jej właściciele przed wymiarem sprawiedliwości

28.04.2024 roku na terenie jednej z miejscowości gminy Tarłów doszło do pożaru budynku gospodarczego. W trakcie czynności policjanci ujawnili...

Polecamy