3.5 C
Kielce
niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaGospodarkaBIOWIND. Łapiemy wiatr w żagle

BIOWIND. Łapiemy wiatr w żagle

Zobacz

Jak przekonać społeczności lokalne do korzyści płynących z rozwoju energetyki wiatrowej – na te pytanie szukają odpowiedzi uczestnicy międzynarodowych warsztatów, które w ramach projektu BIOWIND odbywają się w irlandzkim Sligo. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego jest jedynym polskim partnerem tego przedsięwzięcia.

Położone w północno-zachodniej części Irlandii na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego miasto Sligo jest gospodarzem warsztatów odbywających się w ramach projektu BIOWIND „Zwiększenie akceptacji społecznej dla energii wiatrowej w regionach UE poprzez planowanie oparte na środowisku i społeczności lokalnej”. Przedsięwzięcie, realizowane z programu Interreg Europa 2021-2027, ma na celu wspieranie wymiany doświadczeń, nowatorskich rozwiązań i budowanie potencjału instytucji uczestniczących w przygotowaniu i realizacji polityk rozwoju regionalnego dotyczących energetyki wiatrowej. Uczestniczy w nim jedenastu partnerów z ośmiu krajów, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Podczas warsztatów, których gospodarzem są władze Północno-Zachodniego Regionu w Irlandii, dyskutowano  m.in. o tym, jak przekonać społeczności lokalne do korzyści płynących z rozwoju energetyki wiatrowej, prezentowano także dobre praktyki, które mogą być wykorzystane przez partnerów projektu w ich regionach.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się m.in. z krajową polityką energii wiatrowej w Irlandii, wymieniali doświadczenia dotyczące wpływu czynników społecznych na rozwój OZE. Na ostatni dzień spotkania, środę, 20 września zaplanowano wizytę studyjną w Północno-Zachodnim Regionie w Irlandii.

Warto dodać, że realizacja projektu BIOWIND ma wspierać  unijne regiony we wdrażaniu przepisów ze zmienionej dyrektywy w sprawie energii odnawialnej oraz Europejskiego Zielonego Ładu. Jego zadaniem jest także promowanie bezpieczeństwa energetycznego  poprzez przyśpieszenie rozwoju energetyki wiatrowej. W dwudniowym spotkaniu w Sligo uczestniczą przedstawiciele departamentów: Inwestycji i Rozwoju oraz Przyrody i Klimatu na czele z jego dyrektorem – Anną Pichetą – Oleś, a także Paweł Rędziak – zastępca burmistrza Ożarowa.

Projekt BIOWIND realizowany jest w ramach programu Interreg Europa 2021-2027, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (Departament Inwestycji i Rozwoju) przy wsparciu Departamentu Przyrody i Klimatu, jako jedyny polski partner projektu, dysponuje na jego realizację budżetem w wysokości 739 tys. zł, z czego 591 tys. zł to dofinansowanie unijne.

 

Galeria

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy