3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaSportBieg Tropem Wilczym

Bieg Tropem Wilczym

Zobacz

Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają do udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który odbędzie się 16 maja 2021 roku w Parku Etnograficznym w Tokarni.

W biegu może wziąć udział każdy: zawodowcy jak i amatorów oraz rodziny z dziećmi, wszyscy miłośnicy biegania, zdrowego stylu życia ale również historii oraz pięknych krajobrazów dawnych miasteczek i wsi. Będzie to także okazja do spotkania na pikniku w pięknej atmosferze minionej wsi.

Dla poczatkujących

Bieg krótszy, symboliczny i honorowy, będzie odbywał się na dystansie 1963 m, co będzie hołdem oddanym ostatniemu Żołnierzowi Wyklętemu – Józefowi Franczakowi ps. „Lalek”, który właśnie w tym roku zginął w walce o suwerenność podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim.

Trasa biegu będzie trasą terenową o łatwym stopniu trudności. Będzie przebiegała po głównych utwardzonych ciągach komunikacyjnych Parku Etnograficznego dając uczestnikom możliwość podziwiania podczas zmagań biegowych mnogości i różnorodności zabytkowych obiektów drewnianych. Dzięki tak dobranej trasie i dystansowi bieg dedykowany jest poczatkującym biegaczom, dzieciom i młodzieży, osobom starszym i całym rodzinom. W tym wypadku nie liczy się wynik a sam udział i ukończenie zmagań co będzie najlepszym hołdem złożonym wszystkim tym, którzy oddali życie za walkę o wolność i niepodległość Polski.

Dla zaawansowanych biegaczy

Bieg na dystansie 4 km to propozycja dla bardziej zaawansowanych zawodników, która jednak nie wyklucza innych. Trasa biegu będzie trasą terenową, przełajową i będzie wiodła przez różne zakamarki Parku Etnograficznego w Tokarni, którego obszar zamyka się w liczbie 65 hektarów. Zawodnicy będą biec przez lasy, łąki, piaszczyste drogi i główne ciągi komunikacyjne Parku. Należy pamiętać, że biegi terenowe obarczone są innymi zagrożeniami niż bieg po nawierzchni asfaltowej lub betonowej, dlatego decydując się na ten dystans należy brać pod uwagę takie rzeczy jak wystające korzenie, kępy trawy, gałęzie itp. Różnorodność terenu, krajobrazu i znakomita atmosfera rodzinnego spotkania z historią zrekompensują wszystkie trudy, a każdy uczestnik biegu otrzyma również nagrodę indywidualną będąca naszym podziękowaniem za jego chęci i włożony trud w uczczenie pamięci o bohaterskich Żołnierzach Wyklętych.

Ogólnopolskim organizatorem biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja.

 

Aktualności

Nie zatrzymał się na znaku „STOP”, zatrzymali go dzielnicowi!

W poniedziałkowy wieczór, na jednym ze skrzyżowań w gminie Strawczyn, miejscowi dzielnicowi zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierujący nie...

Polecamy