piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaAktualnościBieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę w gminie Strawczyn odbył się „Bieg Tropem Wilczym – Wyklęta 6-tka”. Starosta kielecki Mirosław Gębski sprawował patronat honorowy nad wydarzeniem. Obchody Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Strawczyn to coroczne uroczystości patriotyczne. Celem wydarzenia jest uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz oddanie hołdu wszystkim żołnierzom podziemia antykomunistycznego walczących w latach 1944-1963.

Uczestnicy mieli do wyboru dwa dystanse. Pierwszy liczył 1963 metrów i nawiązywał do roku, w którym zginął ostatni z Żołnierzy Wyklętych. Drugi dystans mierzył 6 km. Start biegu rozpoczęto w Alei Lipowej w Oblęgorku . Następnie zawodnicy udali się na szczyt Baraniej Góry i wrócili o Alei Lipowej. Bieg „Wyklęta 6-tka” wygrał Tomasz Biskupski z Zabiegani w Kielcach (00:22:09). Drugie miejsce zajął Michał Bąk z Czarnecki Run Team (00:22:12). Na trzeciej pozycji zaklasyfikował się Michał Kołomański z Czarnecki Run Team (00:23:28). Wśród kobiet najlepszy wynik osiągnęła Małgorzata Czarnota z Nadir Jędrzejów/AZS UJK Kielce (00:25:36). Drugi miejsce zajęła Klaudia Szmigiel z Woźniak Running Team, a trzecie Katarzyna Pawłowska.

Na dystansie 1963 metrów rywalizowało 120 zawodników. Bieg Honorowy wygrał Maciej Błaszczyk z Olimpu Strawczyn. Drugie miejsce zajął Krzysztof Dziuba BBL Strawczyn, a trzecie Michał Jajko. Wśród kobiet podium zajęła Katarzyna Zagnińska. Z kolei drugie miejsce zajęła Oliwia Wychowaniec, a trzecie Aleksandra Szymkiewicz. Wydarzenie przy wsparciu partnerów zorganizowało Samorządowe Centrum Kultury Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie oraz Fundacja Wolność i Demokracja.