„Mała książka – wielki człowiek” – to nazwa projektu Instytutu Książki skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym, który jest realizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samsonowie. Po zapisaniu do niej malucha w wieku 3-6 lat, otrzymuje on wyprawkę czytelniczą na dobry start przyjaźni z książkami. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.
Wyprawka dla przedszkolaka
Biblioteka w Samsonowie oprócz bogatego zbioru książek, audiobooków oraz szerokiego wachlarza prenumeraty gazet i czasopism bierze też udział w różnorodnych programach promocji czytelnictwa. Jednym z nich jest ogólnopolska kampania „Mała książka – wielki człowiek”. – Akcja polega na tym, że każde dziecko w wieku od trzech do sześciu lat, które zostanie zapisane do naszej biblioteki, otrzyma wyprawkę czytelniczą na dobry czytelniczy start. Chcemy w ten sposób zachęcić rodziców do wdrażania dzieci w świat książki już od najmłodszych lat. Powszechnie przecież wiadomo, że czytanie ma ogromny wpływ na rozwój maluchów, kształtuje wyobraźnię, stymuluje umysł, uspokaja, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i ćwiczy analityczne myślenie. Dlatego tak ważne jest, aby przyjaźń z książką zagościła w życiu każdego dziecka – mówi Anna Kapciak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.
W wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę dostosowaną do potrzeb przedszkolaka zarówno pod względem formy, jak i treści. Maluchy otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie książki młody czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. – Dzięki tej akcji dziecko ma szansę poznać miejsce, jakim jest biblioteka, polubić wybieranie książek, z którymi chciałoby się zapoznać i wyrobić sobie dobre nawyki czytelnicze – podkreśla dyrektor Anna Kapciak.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie
Warto wiedzieć, że biblioteka w Samsonowie posiada obecnie 41 tysięcy 437 książek i 915 audiobooków. Do końca minionego roku prenumerowano 21 czasopism, w tym trzy w formie elektronicznej z dostępem online. Prężne pozyskiwanie dofinansowań zewnętrznych na rozszerzanie księgozbioru powoduje, że czytelników w bibliotece wciąż przybywa. W 2020 roku zakupiono 2 tysiące 587 woluminów i 209 audiobooków. W sumie w 2020 roku odnotowano 1587 czytelników i 34 tysiące 394 wypożyczeń. W wolnym od epidemii 2019 roku biblioteka cieszyła się jeszcze większym, rekordowym zainteresowaniem: z wypożyczalni skorzystało 1647 czytelników, którym udostępniono prawie 40 tysięcy zbiorów. W placówce pamięta się także o potrzebach seniorów. W 2020 roku zakupiono 49 tytułów książek z dużą czcionką, specjalnie drukowanych na zamówienie biblioteki. – Nasz księgozbiór jest odpowiedzią na zgłaszane przez czytelników zapotrzebowanie. Jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – podkreśla dyrektor Anna Kapciak.
Wśród czytelników biblioteki jest także wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski oraz radni Rady Gminy Zagnańsk. – Czytanie książek jest wspaniałym relaksem, dlatego bardzo chętnie odwiedzam bibliotekę. Zachęcam też mieszkańców gminy, do zapoznania się z jej ofertą, która jest bardzo bogata. Szczególnie serdecznie zapraszam najmłodszych czytelników do udziału w akcji organizowanej dla przedszkolaków i do zbierania naklejek – mówi wójt Wojciech Ślefarski.
Wygodny budynek przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych
Co ważne, od stycznia 2016 roku biblioteka znajduje się w nowym budynku, posiadającym własny parking oraz część rekreacyjną do spotkań na świeżym powietrzu. Jej obecna siedziba to ponad 400 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, przestronna wypożyczalnia, przeszklona czytelnia czasopism, zewnętrzna wrzutnia książek umożliwiająca ich zwrot w dogodnym dla czytelników czasie, dostęp dla osób niepełnosprawnych z windą oraz odpowiednim wejściem, a także dostosowanymi sanitariatami. Na piętrze znajduje się sala zabaw dla dzieci z małą sceną, telewizorem oraz osobnymi sanitariatami dla najmłodszych użytkowników. Jest tu również sala informatyczna, pomieszczenia biurowe i gospodarcze dla pracowników oraz osobne sanitariaty. Całość wyposażono w nowoczesne umeblowanie: kanapy, kolorowe mebelki i pufy dla dzieci, meble biurowe i ogrodowe, gabloty i stelaże do ekspozycji wystaw, krzesła konferencyjne i regały biblioteczne. Jest tu także nowoczesna lada biblioteczna.
Warto podkreślić, że już od 14 stycznia 2021 roku czytelnicy ponownie mają wolny dostęp do półek.