Uroczystości związane z nadaniem Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach imienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego odbędą się 20 maja w Kielcach i Suchedniowie. Na budynku placówki odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa ku czci pisarza. Gośćmi wydarzenia będą marszałek województwa Renata Janik oraz przewodniczący Sejmiku Andrzej Bętkowski. Uroczystość uświetni swoją obecnością córka autora “Innego świata” – Marta Herling.
Kielce i Suchedniów – ukochane miejsca pisarza
Gustaw Herling-Grudziński – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, autor “Innego świata”, “Dzienników pisanych nocą” – swoje dzieciństwo i młodość związał z Kielcami, gdzie przyszedł na świat 20 maja 1919 r., a następnie uczęszczał do gimnazjum im. Mikołaja Reja (w którym obecnie mieści się biblioteka pedagogiczna). Po sprzedaniu majątku w Skrzelczycach (gmina Pierzchnica) rodzina pisarza przeniosła się do Suchedniowa, gdzie jego ojciec został współwłaścicielem młyna.
I właśnie w tych dwóch ukochanych miejscach pisarza – w Kielcach oraz Suchedniowe – odbędą się już w najbliższy poniedziałek, 20 maja uroczystości związane z nadaniem Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej imienia Gustawa Herlinga- Grudzińskiego.
– Pierwsze rozmowy dotyczące ustanowienia patrona książnicy odbyły się w 2023 r. w gabinecie ówczesnego marszałka województwa świętokrzyskiego – Andrzeja Bętkowskiego. Wybór osoby Herlinga-Grudzińskiego był oczywisty – to wybitny pisarz związany z naszym regionem, do którego powracał myślami w najtrudniejszych chwilach swojego życia, szczególnie podczas pobytu w sowieckim łagrze w Jercewie. To również żołnierz armii generała Andersa, uczestnik bitwy pod Monte Casino, kawaler Orderu Virtuti Militari, emigrant i niezwykła postać, której los został naznaczony boleśnie przez dzieje polskiej historii – mówi Sylwester Kasprzyk, dyrektor biblioteki. Jak podkreśla, pomysł nadania bibliotece imienia Herlinga-Grudzińskiego poparła Renata Bilska, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, nadzorująca placówki oświatowe.
Uroczystości w 105. rocznicę urodzin pisarza
W kolejnych miesiącach 2023 r. uchwałę w sprawie ustanowienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego patronem biblioteki podjęła Rada Pedagogiczna książnicy, zgodę na nadanie placówce imienia pisarza wyraził także w podjętej uchwale Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Uznano, że najlepszym momentem na uroczystości związane z nadaniem bibliotece imienia pisarza będzie rocznica jego urodzin, która przypada 20 maja 2024 r.
Rozpoczną się one mszą świętą w intencji patrona oraz literatów ziemi świętokrzyskiej, którą w Bazylice Katedralnej w Kielcach odprawi o godz. 11 biskup pomocniczy diecezji kieleckiej – ks. Marian Florczyk.
Po nabożeństwie nastąpi odsłonięciem tablicy pamiątkowej na gmachu biblioteki oraz otwarcie wystawy poświęconej pisarzowi.
O godz. 12.30 uroczystości przeniosą się do auli Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie przewidziano wystąpienia zaproszonych gości, pokaz filmu oraz panel poświęcony autorowi “Innego świata” z udziałem wybitnych naukowców, badaczy życia i twórczości pisarza.
Druga część uroczystości odbędzie się w Suchedniowie – Berezowie, czyli w miejscu, gdzie mieścił się dom rodziny pisarza. Tamtejszy staw i aleja olchowa były ukochanymi miejscami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Niezwykłym honorem dla organizatorów uroczystości jest fakt, że weźmie w nich udział córka pisarza – Marta Herling, która do Kielc przyleci z Neapolu, gdzie mieszka na stałe.
Rok pod znakiem Herlinga-Grudzińskiego
– Taki patron jak Gustaw Herling-Grudziński to dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej ogromny zaszczyt i zobowiązanie. Przez cały 2024 r. placówka wraz z 11 filiami w całym regionie planuje zrealizować 120 zadań, m.in. lekcji, wystaw, konkursów, spotkań poświęconych patronowi. Uzupełniliśmy także nasz księgozbiór o wszystkie dzieła pisarza – dodaje dyrektor Sylwester Kasprzyk.
Warto dodać, że po raz ostatni przed wojną pisarz widział rodzinne strony w październiku 1939 r. Do Polski i do Kielc przyjechał dopiero w 1991 r., po półwiecznej emigracji wymuszonej przez komunistyczne władze. Wtedy też otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kielc. Ponownie zawitał tu w 1997 r. i wówczas spotkał się z młodzieżą z I LO im. Stefana Żeromskiego.
Gustaw Herling-Grudziński zmarł 4 lipca 2000 r. w Neapolu.