3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościBezpłatne badania z zakresu nowotworów głowy i szyi

Bezpłatne badania z zakresu nowotworów głowy i szyi

Zobacz

Zespół Kliniki Otorynolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, od czerwca, w każdy, pierwszy wtorek miesiąca zaprasza na nieodpłatne badania profilaktyczne z zakresu nowotworów głowy i szyi.

 

 

Dr hab. n. med. Rafał Zieliński, kierujący kliniką tłumaczy, że cykliczna akcja jest potrzebna, ponieważ z powodu pandemii wzrosła zgłaszalność osób z chorobami onkologicznymi głowy i szyi. – Niestety często pacjenci szukają pomocy dopiero w późnym stanie zaawansowania klinicznego – dodaje profesor.

Bezpłatne badania w Klinice Otorynolaryngologii WSzZ będą przeznaczone dla określonej grupy osób. Powinni skorzystać z nich zwłaszcza pacjenci z takimi objawami jak: chrypka, problemy z połykaniem połączone z bólem, blokada nosa, krwawienia z nosa, jamy ustnej, lub gardła, niegojąca się zmiana w jamie ustnej, lub gardle, guzek na szyi.

Na badania należy się wcześniej zapisać, pod numerem telefonu: 41 367 14 50. Rejestracja prowadzona będzie w dni powszednie, w godzinach 9-13. Badania realizowane będą w pierwsze wtorki miesiąca, od godziny 9. Pacjenci w trakcie rejestracji telefonicznej będą umówieni na konkretne godziny.

W dniu badania zapisane osoby, w pierwszej kolejności, poproszone zostaną o wypełnienie formularza. Następnie u każdego pacjenta zostanie wykonane, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, badanie fiberoskopowe, w trakcie którego możliwa jest ocena: górnego odcinka górnych dróg oddechowych, od nosa do krtani. Są to miejsca, gdzie często rozwijają się nowotwory głowy i szyi – choroby podstępne, które często dają objawy późno. Jak informuje profesor Rafał Zieliński, objawem raka krtani, który jest najczęstszym nowotworem w obrębie głowy i szyi, może być utrzymująca się chrypka.

Jeżeli w trakcie badania profilaktycznego, lekarz będzie miał jakiekolwiek podejrzenie dotyczące choroby nowotworowej, pacjent zostanie umówiony do dalszej diagnostyki, w klinice WSzZ.

– Przy wykryciu wczesnym nowotworu głowy i szyi istnieje możliwość leczenia chorych o mniejszej uciążliwości dla chorego i istnieje większa szansa całkowitego wyleczenia chorego z choroby nowotworowej – reasumuje profesor Zieliński.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy