3.5 C
Kielce
niedziela, 29 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościBezpieczny_Start 13-18’ – szkolenie

Bezpieczny_Start 13-18’ – szkolenie

Zobacz

Na początku tego tygodnia odbyło się szkolenie dla kadry kierowniczej garnizonu świętokrzyskiego w ramach projektu edukacji ekonomicznej pod nazwą Bezpieczny_Start 13-18’. W wydarzeniu uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach – insp. Grzegorz Napiórkowski wraz z zastępcą mł. insp. Marcinem Chatysem.

W dniach 25-26 listopada br. odbyły się warsztaty dla kadry kierowniczej garnizonu świętokrzyskiego. Na realizację projektu Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach uzyskała dofinansowanie z Narodowego Banku Polskiego.  Celem projektu BEZPIECZNY_START 13-18’ jest przygotowanie 3000 uczniów, w tym: szkół podstawowych (ok.1500 os.) i średnich(ok.1500 os.) w wieku od 13-18 lat do bezpiecznego startu w świat finansów i bankowości oraz podniesienie kompetencji 55  funkcjonariuszy i pracowników Policji w obszarze bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej, a także 100 osobowej grupy nauczycieli.

W szkoleniu wzięło udział  65 osób. Oprócz funkcjonariuszy w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Okręgowego NBP w Kielcach, Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nabór Nauczycieli w Kielcach, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz banków komercyjnych. Na zawartość merytoryczną złożyły się następujące wystąpienia: Działalność misyjną  NBP omówił  Zastępca Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP – Krzysztof Szczerba, następnie głos zabrał Główny Specjalista w Oddziale Okręgowym NBP w Kielcach – Łukasz Pastuszyński, który w swoim wystąpieniu odniósł się do  działalności edukacyjna NBP oraz historii  i wyzwań  polskiej bankowości. Cele i zadania projektu edukacji ekonomicznej Bezpieczny _Start 13_18’ – specjalista ds. Funduszy Pomocowych KWP  w Kielcach – Elżbieta Pryciak. Metody działania sprawców przestępstw „na legendę” – przybliżył  funkcjonariusz  Wydziału  Kryminalnego KWP w Kielcach.  Część warsztatów poświęcono komunikacji oraz metodom prowadzenia zajęć. Panel ten wypełniły interaktywne wykłady:  (Nie) komunikacja – bariery komunikacji – Wydział Pedagogiki i Psychologii UJK dr Moniki Wojtkowiak Metody prowadzenia zajęć z zakresu zwalczania cyberprzestępczości. Rekomendowane programy profilaktyczne ukierunkowane na bezpieczeństwo w sieci – trenerki  Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli  w Kielcach – Marzanny Kosteckiej-Biskupskiej i  Karoliny Grzeli. Regionalne inicjatywy  ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w sieci oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych  mieszkańców województwa świętokrzyskiego przedstawili  Dyrektor  Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach – Sławomir Leśniewski oraz Kierownik Oddziału Projektów – Monika Świercz, Główny Specjalista – Ilona Kuźdub . Kierownik Sekcji Wywiadu Kryminalnego Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości kom. Piotr Dębecki – przybliżył zagadnienia dotyczące roli CBZC w działaniach edukacyjnych prowadzonych w ramach projektu. Natomiast temat: Spoofing telefoniczny, podszywanie się oszustów pod pracownika banku przybliżył funkcjonariusz Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Jednym z elementów projektu jest jego promocja, w związku z powyższym podinsp.  Kamil Tokarski Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach poruszył zagadnienia obejmujące współpracę Świętokrzyskiej Policji z mediami w przeciwdziałaniu oszustwom.

Drugi dzień warsztatów to zagadnienia techniczne odnoszące się dorealizacji projektu Bezpieczny _Start 13_18’. Mając na uwadze dbałość o polityki horyzontalne w projektach nadkom. Joanna Michałek – Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach ds. Ochrony Praw Człowieka przybliżyła kadrze kierowniczej  zagadnienie związane z koniecznością stosowania „Planu równości płci  w Policji na lata 2023-2026”.

Opr.EP

Źródło: KWP w Kielcach

Galeria

Aktualności

Szkoła z Oblęgorka z najwyższą nagrodą w konkursie wojewódzkim na najpiękniejszą choinkę bożonarodzeniową!

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zdobyła I miejsce w Wielkim Konkursie na Najpiękniejszą Choinkę Bożonarodzeniową, zorganizowanym przez...

Polecamy